BEOGRAD, Narodna banka Srbije (NBS) za sada ne očekuje značajniju nestabilnost kursa dinara, izjavio je danas guverner Dejan Šoškić i ukazao da srpska centralna banka svojim mjerama monetarne politike i aktivnostima na deviznom tržištu šalje “jasan signal” javnosti.
Šoškić je objasnio da NBS time što i kupuje inostranu valutu na međubankarskom deviznom tržištu, a ne samo prodaje, poručuje investicionoj javnosti da će intervencijom u oba smjera uticati da nepotrebne dnevne fluktuacije i špekulativna očekivanja budu što manje prisutna na tom tržištu.
“Uvjeren sam da je devizni kurs jedan cjenovni signal koji mora da bude tako postavljen da šalje dugoročnu poruku investitorima: Srbija je zemlja u koju treba investirati, u kojoj treba proizvoditi i iz koje treba izvoziti, a ne da šalje poruku investitorima – Srbija je zemlja u kojoj se isplati samo prodavati”, precizirao je Šoškić.
On je, istovremeno, napomenuo da ne treba očekivati “čuda od deviznog kursa” i dodao da signal koji šalju stabilnost kursa i cijena ne daje efekte odmah, već na nešto duži rok.
Šoškić je rekao da NBS ima devizne rezerve koje prevazilaze 10 milijardi evra, što je dovoljno za održavanje stabilnosti domaće valute, bez obzira što je od početka ove godine naša centralna banka intervenisala sa oko 1,75 milijardi evra da bi obezbijedila nesmetano funkcionisanje deviznog tržišta.
Guverner je podsjetio da je na osnovu sporazuma sa Međunarodnim monetarnim fondom do sada povučeno oko 1,4 milijarde evra, od ukupno 2,9 milijardi evra. Srbija, u slučaju potrebe, može u svakom trenutku povući i ostatak odobrenih sredstava, rekao je on.
Govoreći o uticaju kursa na cjenovnu stabilnost, Šoškić je kazao da je kurs dinara tradicionalno u Srbiji učestvovao sa oko 30 odsto u određivanju cijena na tržištu, pa tako, naprimjer, ukoliko vrijednost evra poraste za jedan procenat to je povećavalo pritisak na cijene za oko 0,30 odsto. Tanjug