BEOGRAD, U prvih šest mjeseci ove godine zabranjen je uvoz 1.500 kilograma “opasnih” igračaka, mahom zbog nepostojanosti boje, dijelova i vlakana, koji se čupaju. Procenat neispravnosti ovih proizvoda, koji mogu da dovedu do alergije i raznih ekcema u odnosu na ranije godine, sada je drastično smanjen i kreće se oko jedan odsto, izjavio je za “Novosti” dr Zoran Nikolić, načelnik Granične sanitarne inspekcije Srbije.
– Igračke koje legalnim putem stižu na naše tržište, saglasnost za promet dobijaju samo ukoliko prođu laboratorijsko ispitivanje i “zeleno svijetlo” Sanitarne inspekcije – kategoričan je dr Nikolić.
Iako propisi u Srbiji nalažu jasno, čitko i pravilno deklarisanje proizvoda, mnogi proizvođači i trgovci ih krše. Najbolji primjer su sitna slova na etiketama i to u slučaju najvažnijih informacija za kupca, kao što su dozvoljeni unos, aditivi i drugi dodaci.
– Ovo u najmanju ruku nije pošten odnos prema potrošačima – kaže Petar Bogosavljević, predsjednik Pokreta za zaštitu potrošača, i dodaje da su naši propisi dobri, ali se krše. – Preporuka kupcima je da jednostavno izbjegavaju proizvode sa nečitljivim deklaracijama.
Pooštreni su propisi, pa i uvoznici i trgovci više računa vode šta i od koga kupuju. Tako više ne smije da se u plastičnim predmetima nađu stalati, opasne hemikalije, što se, inače, odavno primjenjuje u Evropskoj uniji. I kod nas je zabranjena roba sa takvim hemijskim sadržajem.
Tome doprinosi i nedavno donijet zakon o kvalitetu robe, ali sa njegovom punom primjenom mora da se pričeka, dok se ne donesu svi podzakonski akti. U pripremi je, saznajemo, i zakon o predmetima opšte upotrebe, koji će umnogome dovesti u red ovu oblast.
Alergije i ekcemi
Poznato je da roba iz Kine, igračke i tekstil, koja sadrži pojedine hemikalije u većem procentu od propisanog, a mogu da dovedu do alergije i ekcema, često budu zbog visokih standarda EU, vraćeni sa tih granica. Većina naših građana smatra da ta roba najčešće završava na okolnim tržištima, pa i našem, gdje zakonodavstvo nije tako strogo i kriterijumi, čak i ako postoje, ne primjenjuju se u potpunosti. Ipak, inspektori, kažu suprotno.
Nekoliko godina već, evropska zajednica putem sistema obavještava RAPEKS, šalje podatke o neispravnoj robi okolnim zemljama, tako da na vrijeme znamo o kojim zabranjenim proizvodima je riječ, seriji, količinama, i ta roba ne može da uđe na naše tržište – ukazuje dr Nikolić.
Tekstil bez provjere
Kada je riječ o tekstilu i garderobi, stiče se utisak da se ni jedna služba posebno ne bavi kvalitetom te robe. Tržišna inspekcija, istina, provjerava deklaraciju i poreklo robe, ali nismo uspjeli da utvrdimo ko se bavi sastavom tih artikala, tekstilnih boja, obradom… Posebno procentom raznih sredstava za konzerviranje, koji se prepoznaje po neprijatnom mirisu, naročito kada se prođe pored kineskih radnji, koji štite robu tokom višemjesečnog transporta od raznih insekata i oštećenja. Novosti