SARAJEVO, Pregovori radnika «Hidrogradnje» sa predstavnicima Uprave o isplati zaostalih plata i drugih potraživanja sredstvima koja su se nedavno pojavila na računu kompanije u Sloveniji od 2,75 miliona dolara nisu rezultirala konkretnim dogovorom.
Dio radnika «Hidrogradnje» iz Direkcije i pogona u Briješću protestovao je juče ispred Direkcije kompanije, a održali su i sastanak sa predstavnicima Saveza samostalnog sindikata (SSS) BiH i granskog Sindikata građevinarstva i industrije građevinskog materijala FBiH.
«Uprava nam nije ništa ponudila. Rekli su nam samo da ćemo iduće sedmice dobiti informaciju o platama», kazao je Senad Muratović, predsjednik odbora sindikata u pogonu u Briješću.
Najavio je da će 84 radnika pogona u Briješću, koji su od juče u štrajku, nastaviti obustavu rada do daljnjeg.
Radnici iz ovih radnih jedinica ističu da da nemaju plate već devet mjeseci, penziono osiguranje im nije uplaćeno sedam godina, kao ni zdravstveno, a kompanija je na rubu propasti sa gubitkom koji je za prvih šest mjeseci iznosio čak devet miliona KM.
Prema tvrdnjama predstavnika Sindikata, uprava kompanije obećala je radnicima da će od novca koji se pojavio deblokadom računa u Sloveniji biti namirene zaostale plate radnicima zaključno s junom ove godine, te će biti uplaćeni doprinosi i uvezan radni staž za uposlenike koji su ispunili uslov za penziju.
«Plašimo se da bi ovaj novac umjesto za plate mogao da bude upotrijebljen za plaćanje kooperanata. Zato smo od čelnika sindikata tražili podršku da ovaj novac dođe u ruke radnika», kaže Muratović.
Oko 70 radnika «Hidrogradnje», koji su juče protestovali, dogovorili su sa Ismetom Bajramovićem, predsjednikom SSSBiH, i Šabanom Kadirićem, predsjednikom granskog sindikata, da u petak bude održe sastanak na kojem će biti dogovoren nastavak izbora u sindikatu ove kompanije.
Komisija formirana prije mjesec i po sa zadatkom da prevaziđe sindikalne podjele u kompaniji i oformi novo sindikalno rukovodstvo posao nije ni započela, a okupljeni radnici za to krive predsjednika granskog sindikata Kadirića.
«Kadirić opstruiše rad komisije. On podržava Fuada Lagumdžiju, predsjednika sindikata kojem je istekao mandat i radi u interesu uprave. Cilj naših razgovora u SSSBIH je da izvršimo pritisak na Kadirića te konačno dobijemo jedinstven sindikat i pokušamo sačuvati firmu», kaže Ismet Bećirević, član sindikalnog odbora u «Hidrogradnji».
Kadirić, međutim, negira opstrukcije i kaže da u prvih 15 dana u komisiju nije bio delegiran predstanik SSS BIH, a potom su dva člana bila odsutna zbog godišnjeg odmora i služenog puta.
«Hidrogradnja u ovakvom organizacionom stanju ne može opstati na građevinskom tržištu. Uprava mora napraviti ozbiljan program koji će dati putokaz kako izaći iz krize, inače sudbina kompanije nije ružičasta. Međutim, oni neće, ne znaju ili ne mogu», istakao je Kadirić.
Bajramović je kazao da će SSSBiH pružiti svaku podršku sindikatu «Hidrogradnje», ali da se radnici prvo moraju ujediniti.
«Krajnje je vrijeme da se stane na kraj uništavanju ‘Hidrogradnje’. Sindikat mora izaći za zahtjevima, stavovima, ultimatimumima, pa i štrajkom. Prije par mjeseci bilo je vrijeme da se pokrene štrajk za spas firme. Izgleda da jedino radnici čuvaju ‘Hidrogradnju'», kazao je Bajramović i dodao da će podržati radnike u nastojanju da novac iz Slovenije dođe u njihove ruke.
Građevinski lobi
Predstavnici radnika i sindikata ponovo su ukazali na problem dobijanja poslova na izgradnji koridora 5C nakon što je obznanjeno da je slovenački SCT najbolji ponuđač za dionicu Gorica-Drivuša, nadmašivši ponudu domaćeg konzorcija u kojejm je i «Hidrogradnja».
«Naša vlada i Direkcija za autoceste dozvolili su da tenderske komisije rade kako hoće, stvorio se građevinski lobi, građevinska mafija koja radi potiv domaće radne snage i kompanija», kazao je Šaban Kadirić i dodao kako je posljedica potpuni kolaps građevinskog sektora u FBIH. Nezavisne novine