BEOGRAD, Grad, kiša, olujni vjetar i poplave opustošili su polja i voćnjake širom Srbije. Gore godine ne pamte poljoprivrednici u Banatu, Bačkoj i Sremu. Uništeni su pšenica, kukuruz i duvan u Mačvi, maline i šljive u valjevskom kraju, voćnjaci i krompirišta u Ivanjici, ječam, heljda i ovas na obroncima Javora i Zlatara. Štete se tek broje, a najgrublja procjena je da nas je loše vrijeme posljednjih mjeseci koštalo – više od dvije milijarde dinara.
Novi Sad – Pod vodom se u Novom Sadu i okolini ovog proljeća nalazilo 4,09 odsto poljoprivrednih površina – oko 1.511 hektara. Umanjenje prihoda u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji, kako procjenjuju u gradskoj Upravi za privredu, iznosiće oko 130,8 miliona dinara.
Zrenjanin – U Srednjobanatskom regionu površinske i podzemne vode ovog ljeta poplavile su oko 57.000 hektara. Rod ječma, pšenice i drugih ratarskih i povrtarskih kultura sasvim je izgubljen na oko 10.000 hektara. Oštećeno je i više od 600 kuća.
Banatski ratari očekuju konkretnu pomoć Vlade, ali i otpis potraživanja po osnovu naknade za odvodnjavanje i zakupa državnog zemljišta.
Kikinda – Poplave su, prema procjeni stručnjaka, u završnoj fazi zrenja u cjelini uništile više od trećine usjeva. Pšenica nije skinuta s oko 30 odsto parcela. U Ruskom Selu i Banatskoj Topoli, u pravom potopu, uništeno je skoro 70 odsto ljetine. Propalo je više od polovine suncokreta, koji zauzima oko 13.000 hektara, zatim povrće i voće.
Sremska Mitrovica – Srem ove godine nije zaobišla nijedna prirodna elementarna nepogoda. Grad je “obrao” tek formirani rod jabuke, kruške i breskve na 200 hektara sela opštine Inđija. Poplave i grad su prepolovili rod pšenice u Kupinovu, Deču, Brestaču i Donjem Tovarniku. Totalno su uništeni rasadi na nekoliko hiljada hektara pod lubenicama i dinjama, a stradali su i voćnjaci i kukuruzna polja na području Sremske Mitrovice. Koliko štete stvarno iznose, sem u Inđiji, nikoga nije briga.
Šabac – Posljedice još sabira i Komisija za procjenu štete u poljoprivredi u Šapcu. Prijave je podnijelo čak 700 domaćinstava, a usjevi su uništeni na više od 3.000 hektara, što je najmanje 500 miliona dinara ili četvrtina gradskog budžeta. Direktor Direkcije za poljoprivredu Predrag Srdanović ističe primjer Lipolista gdje je potpuno uništeno 49 hektara pšenice, 92 hektara kukuruza, dok su malinjaci pretrpjeli štetu od 75 odsto. Grad u petak je slistio kukuruz, voće i duvan u Lipolistu, Bijeloj Reci i Duvaništu. U ovim selima totalno je uništeno preko 100 hektara zasijanih duvanom.
Valjevo – Ukupna šteta u Valjevu i okolini, u drugoj polovini juna, procjenjena je na oko pola milijarde dinara. Uništeni su kukuruz, pšenica, ječam, malina, šljiva, plastenici. U junu su krenula i brojna klizišta, koja su ugrozila domaćinstva i saobraćajnice, ali konkretan iznos te štete još nije utvrđen.
Ivanjica – Prema preliminarnoj procjeni opštinske komisije za elementarne nepogode, šteta od nevremena iznosi – oko 105 miliona dinara. Ukupna površina poljoprivrednih usjeva pogođenih gradom je 314 hektara, od čega je na čak 250 hektara šteta od 70 do 100 odsto. Najviše su stradali malinjaci, gdje su uništeni i izdanci za narednu godinu, voćnjaci i krompirišta.
Nova Varoš – Grad je krajem jula obrao ljetinu u selima na padinama Javora i Zlatara. Stradali su krompir, heljda, ječam i ovas – kulture koje su osnovni prihodi seljaka. Prema riječima Milinka Šaponjića, agronoma u službi za poljoprivredu SO Nova Varoš, samo u doma- ćinstvima koja su prijavila štete, procijenjeno je da je nevrijeme odnijelo 27 miliona dinara.
MUP uzima protivgradnu zaštitu
Vlada Srbije izdvojiće kao kratkoročnu mjeru novac za pomoć gazdinstvima stradalim u nevremenu, najavio je premijer Mirko Cvetković.
– To, prije svega, podrazumjeva da se protivgradna zaštita izmjesti iz Hidrometeorološkog zavoda i pređe u okvir policije, odnosno u poseban dio koji se bavi vanrednim situacijama. Na taj način će se povećati kapaciteti protivgradne zaštite u smislu obučenosti strelaca, ali u finansijskom smislu, jer ćemo lakše moći da obezbijedimo pare za ovu namjenu, kada se one nalaze u resoru.
Stradalo voće
Kruševac – Do kraja juna u zaleđu Kruševca razne nepogode odnijele su 75 miliona dinara. U rasinskom okrugu najgore je prošao Trstenik, gdje je na 450 hektara pod ratarskim, povrtarskim i kalemarskim kulturama izgubljeno oko 222 miliona dinara. Voće u Aleksandrovcu je oštećeno u iznosu od oko 50 miliona dinara, a u Varvarinu više od 40 miliona dinara.
Odbrana
U Srbiji je bez protivgradnih raketa 270 stanica, odnosno šestina od ukupnog broja, a najteža situacija je u centralnom dijelu zemlje gdje je bez raketa i do 60 odsto protivgradnih stanica, saopštio je Hidrometeorološki zavod (HMZ). – Protivgradne stanice u Srbiji raspolažu trenutno sa ukupno 3.615 raketa, što je prosječno oko 2,2 rakete po stanici, a minimum za efektnu zaštitu od grada je 12 raketa – rekao je načelnik operative u Sektoru za protivgradnu odbranu RHMZ Zoran Babić. – Najteža situacija je na teritoriji Kraljeva, Kragujevca, Knića, ali i u protivgradnom centru na Bukulji, koji štiti područje Beograda, kao i na području Niša i Kruševca, gdje od 40 do 60 odsto protivgradnih stanica nema nijednu raketu. Novosti