BRISEL, Velika Britanija i Njemačka odbacila su prijedloge o direktnom oporezivanju na nivou Evropske unije.
Glavnina evropskog budžeta puni se zahvaljujući doprinosima država članica, ali EU sada traži nove načine da dođe do prihoda.
Evropska komisija razmatra uvođenje poreza na bankarske transakcije, aviosaobraćaj ili ispuštanje ugljen-dioksida.
Britansko ministarstvo finansija saopštilo je da će staviti veto na bilo kakve planove o direktnom oporezivanju iz Brisela, a Njemačka je poručila da bi takva vrsta oporezivanja bila protivna politici njene vlade.
Evropska unija trenutno troši oko 130 milijardi evra godišnje. Najveći dio tog novca odlazi na poljoprivredne subvencije i regionalne projekte kao što je izgradnja puteva.
Novac dolazi od pojedinačnih zemalja koje na taj način praktično plaćaju svoje članstvo u Evropskoj uniji.
U septembru se, međutim, očekuje novi izvještaj o tome kako bi EU trebalo da dođe do prihoda u budućnosti.
Čovjek zadužen za taj posao, komesar za budžet i finansijske programe Januš Levandovski nagovijestio je da je jedna od mogućnosti porez na bankarske finansijske transakcije koji bi Evropska unije direktno nametnula.
Među drugim idejama su porez na vazdušni saobraćaj ili na ispuštanje ugljendioksida u amtosferu.
Britansko ministarstvo finansija, ionako zabrinuto zbog povećanja doprinosa za budžet EU, hitro je reagovalo saopštenjem u kojem kaže da će staviti veto na bilo kakav plan o direktnom oporezivanju iz Brisela.
Žustrina ove reakcije govori koliko će ovo pitanje biti kontroverzno kada Evropska komisija objavi svoj izveštaj narednog mesjeca.