NJUJORK, U jednom od najmirnijih trgovanja ove godine, na Wall Streetu su juče berzovni indeksi blago porasli zbog rastućih očekivanja da će američka centralna banka Fed pokrenuti dodatne mjere stimulisanja privrednog oporavka.
Obim trgovanja bio je nizak; ukupno je juče vlasnika promijenilo 5,71 milijardu akcija, dok je prošle godine dnevni obim iznosio 9,65 milijardi akcija. Ulagači oklijevaju zauzimati pozicije prije objave saopštenja Feda s njegova današnjeg redovita mjesečnog zasjedanja. I proteklih trgovinskih dana tržište je reagiralo na mogućnost dodatnih poteza Feda radi oživljavanja privrednog oporavka. Špekulacije o tome intenzivirane su u petak, nakon slabijeg od očekivanja izvještaja o zaposlenosti u SAD-u u julu.
“Očekujemo da Fed službeno napravi okvir za promjenu politike zbog privrednih pokazatelja. Ako objavi da već sutra započinje s novim planom, to bi čak moglo i preplašiti tržište, jer bi to značilo da su stvari mnogo lošije nego se misli”, kaže Quincy Krosby, strateg pri Prudential Financialu. Fed bi mogao obnoviti kupnje određenih obveznica kako bi snizio kamatne stope i ohrabrio kreditiranje. Takođe, mogao bi zaustaviti isplatu kamata na obvezne rezerve banaka s ciljem podsticanja njihove kreditne aktivnosti.
Cijene akcija na njujorškoj berzi pozitivno su reagovale otkad Fed vodi politiku nulte kamatne stope. Od decembra 2008. godine S&P 500 indeks porastao je čak 85 odsto, podaci su Bespoke Investment Groupa. U toj investicijskoj firmi ističu međutim da bi zbog očekivanja promjene retorike Feda, trgovanje nakon sutrašnjeg saopštenja moglo biti volatilnije nego što je bilo kod ranijih objava.
U međuvremenu, Goldman Sachs je snizio svoju procjenu ciljanog nivoa S&P-ja do kraja godine s ranijih 1.250 na 1.200 bodova, navodeći kao razlog niže procjene privrednog rasta SAD-a. Najnovije, Blue Chip istraživanje među vodećim ekonomistima u SAD-u pokazalo je kako je njih 70 odsto snizilo svoje procjene privrednog rasta u SAD-u ovoga mjeseca, pri čemu je dvije trećine navelo kao primarni razlog slabu ličnu potrošnju. U prosjeku sada procjenjuju da će rast američkog BDP-a u trećem tromjesečju iznositi 2,4 odsto, dok su u julu očekivali rast od 2,7 odsto. U zadnjem ovogodišnjem tromjesečju očekuju rast od 2,7 odsto, prema ranijih 2,8 odsto.
Na Wall Streetu je juče među najvećim dobitnicama bila akcija McDonaldsa, koja je dosegnula istorijski najviši nivo od 73,33 dolara, obavijestivši o većem od očekivanja skoku prometa u julu. No, kasnije je izbrisala dio dobitaka te je na zatvaranju iznosila 72,92 dolara, 1,6 odsto više nego u petak. Najveći pad cijene zabilježila je pak akcija Hewlett-Packarda, za 8 odsto, na 42,6 dolara, kao reakcija na ostavku izvršnog direktora Marka Hurda zbog krivotvorenja troškova reprezentacije.
Dow Jones Industrial Average porastao je juče 45 bodova ili 0,42 odsto, na 10.698 bodova, a tehnološki Nasdaq Composite 17 bodova ili 0,75 odsto, na 2.305 bodova. Istodobno Standard &5 Poor's 500 ojačao je 6 bodova ili 0,55 odsto, na 1.127 bodova. Hina