BANJALUKA, Štednja građana kod osiguranih banaka u BiH u prvih šest mjeseci ove godine iznosila je 6,1 milijardu i povećana je za 7,5 odsto u odnosu na kraj 2009. godine, kada je iznosila 5,7 milijardi maraka.
Rekao je ovo u intervjuu “Glasu Srpske” direktor Agencije za osiguranje depozita BiH Josip Nevjestić.
– Povećanje štednje ukazuje na to da građani BiH vjeruju u bankarski sistem i u koncept osiguranja depozita. Ako privredne aktivnosti budu išle uzlaznom putanjom i u idućem periodu očekujemo rast štednje. Uprkos krizi, banke su sigurne i likvidne – kazao je Nevjestić.
*Koliko trenutno iznose ukupni depoziti u BiH i za koliko su povećani u odnosu na isti period lani?
NEVJESTIĆ: Ukupni depoziti kod osiguranih banaka u BiH u prvoj polovini ove godine iznosili su 15,08 milijardi maraka i povećani su za 0,7 odsto u odnosu na kraj 2009. godine, kada su iznosili 14,98 milijardi maraka. U odnosu na isti period prošle godine depoziti su povećani za tri odsto.
*Za koliko je povećana štednja građana ove godine?
NEVJESTIĆ: Štednja građana kod osiguranih banaka u BiH zaključno sa 30. junom iznosila je 6,1 milijardi i povećana je za 7,5 odsto u odnosu na kraj 2009. godine, kada je iznosila 5,7 milijardi maraka. Ako privredne aktivnosti budu išle uzlaznom putanjom i u budućem periodu očekujem rast štednje. Uprkos krizi banke su sigurne i likvidne.
*Koliko je povećanje limita osiguranog depozita doprinijelo sigurnosti depozita u bankama?
NEVJESTIĆ: Značajno je da je uprkos teškoj godini, došlo do povećanja depozita, prvenstveno štednje građana. Upravni odbor Agencije za osiguranje depozita BiH je 1. aprila donio Odluku o povećanju limita osiguranog iznosa sa 20.000 na 35.000 maraka. Politika Agencije je da se nivo osiguranog depozita povećava postepeno u skladu sa mogućnostima Agencije i u smislu odgovornog vođenja programa osiguranja depozita. Podaci o štednji građana ukazuju da građani BiH vjeruju u bankarski sistem i u koncept osiguranja depozita. To je osnovni razlog zbog kojeg ćemo i dalje nastaviti sa razvojem sistema osiguranja depozita i sa naše strane učiniti bankarski sistem još sigurnijim.
*Kako ocjenjujete trenutno stanje u bankarskom sektoru BiH?
NEVJESTIĆ: Svjetska ekonomska kriza je imala snažan uticaj na BiH, pa samim tim i na njen bankarski sistem. Banke su u periodu prije ekonomske krize imale pozitivnu putanju razvoja, a kreditna ekspanzija donijela im je i značajan profit. Ekonomska kriza je doprinijela da trenutno stanje u bankarskom sistemu bude drugačije. Banke su veoma konzervativne u plasiranju novih kredita, jer nije jednostavno ni doći do novih izvora finansiranja, a krediti koji su već odobreni se značajnim dijelom ne vraćaju. Sve ovo direktno utiče i na lošiju profitabilnost banaka. Međutim, ohrabruje činjenica da su banke u BiH likvidne i da mogu da odgovore na zahtjeve svojih klijenata. U trenutnom ekonomskom okruženju smatramo da je likvidnost banaka i sigurnost koju one obezbjeđuju, mnogo važnija od samog problema profitabilnosti sa kojima se susreću i koju će u nekom budućem periodu, nadamo se, prevazići. Štednja građana sa 220 miliona maraka u osiguranim bankama, od 2001. godine porasla je na 6,1 milijardu, koliko iznosi danas. Jedina stagnacija zabilježena je u posljednjem kvartalu 2008. godine, kada je za 30 dana iz banaka povučeno oko 800 miliona maraka depozita.
Članice
*Koliko banaka se nalazi u sistemu osiguranja depozita?
NEVJESTIĆ: U programu osiguranja depozita BiH trenutno je uključeno 25 banaka. Početkom godine u sistem je primljena banka koja do tada nije mogla aplicirati, jer je dotadašnji Zakon o osiguranju depozita zahtijevao da banka, da bi se osigurala, mora da ima najmanje 90 odsto privatnog kapitala. U sljedećem periodu planiramo da u članstvo primimo još dvije ili tri banke. Glas Srpske
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kada će Hypo u likvidaciju.
Prvo, gospodina Nevjestica nisu pitali koliko para AOD moze da namiri u slucaju propasti neke od banaka, dakle intervju bezveze.
Drugo, sto ti mislis bosmane da ce Hypo u likvidaciju? Trska srca moram da razocaram tebe i ostale dusmane te banke i da ti kazem da nece brzo.
Je li ovdje uračunata i stara devizna štednja, ili samo oprane pare?