MOSKVA, Komisija ruske vlade za kontrolu stranih investicija u strateška preduzeća odobrila je sedam sporazuma vrijednih oko milijardu dolara, izjavio je predsjednik Federalne antimonopolske službe (FAS) Igor Artemjev.
Bez odobrenja ove komisije strani investitori ne mogu da otkupljuju udio u ruskim strateškim preduzećima.
Među najvažnijim akvizicijama koje su odobrene, Artemjev je ukazao na prenos nalazišta zlata na Čukotki u vlasništvo kanadskog proizvođača zlata “Kinross Gold” i spajanje francuskog prehrambenog koncerna “Danone” i ruske “Unimilk”.
“Zlatni ugovor” vrijedan 365 miliona dolara sa kompanijom “Kinross Gold” je, prema riječima predsjednika FAS, veoma složene strukture. Kanadski holding će kupiti ruske kompanije “Severnoye Zoloto” i “RegionRuda”, koje pripadaju investicionoj kompaniji “Millhouse Capital” pod kontrolom tajkuna Romana Abramoviča. Kompanije “Severnoye Zoloto” i “RegionRuda” kontrolišu dva značajna nalazišta zlata na poluostrvu Čukotka, prenose agencije.
“Kanađani će preko svoje filijale u Rusiji otkupiti 100 odsto akcija kompanije ‘Aurelius’, koja kontroliše strateške objekte ‘Severnoye Zoloto’ i ‘RegionRuda'”, izjavio je Artemjev.
Sporazum o ujedinjenju proizvodnje mlijeka u Rusiji “Danone” i “Unimilk” potpisali su u junu ove godine. Prema ugovoru francuska kompanija će kontrolisati 57,5 odsto akcija nove kompanije, dok će akcionari “Unimilka” dobiti preostali dio vlasništva. Ujedinjena kompanija će imati udio od oko 21 odsto na ruskom tržištu mliječnih proizvoda sa godišnjim prometom od oko 1,5 milijardi evra.
“Investicije ‘Danonea’ u razvoj proizvodnje u Rusiji u narednih pet do sedam godina iznosiće 15 milijardi rubalja (503 miliona dolara)”, rekao je Artemjev.
Ruske vlasti odobrile su i prodaju domaćeg proizvođača sokova “Nidan Soki” američkom divu “Coca-Cola”. Ugovor sa “Coca-Colom” Artemjev je procijenio na stotine miliona dolara. Ovom akvizicijom “Coca-Cola” će postati lider na ruskom tržištu sokova i prevazići najvećeg konkurenta “Pepsi”, čiji je sadašnji udio oko 32 odsto.
Komisija ruske vlade dala je saglasnost i da aerodrom “Pulkovo” u Sankt Peterburgu pređe pod upravu njemačke kompanije “Fraport”. Njemačka kompanija upravlja i međunarodnim aerodromom u Frankfurtu, te aerodromima u Hanoveru i Sarbrikenu u Njemačkoj, Limi u Peruu, Antaliji u Turskoj i terminalom na aerodromu u australijskom Brisbejnu.
Preliminarno je odobrena i prodaja aerodroma u Kazanju bugarskoj kompaniji “Bulgarian Aviation Group”, a rusko-britanskoj kompaniji TNK-BP je omogućen otkup akcija sa pravom glasa od “Verhnechonskneftegaza” – jednog od najvećih nalazišta nafte i gasa u istočnom Sibiru. Oko 470 miliona dolara ruska vlada očekuje od prodaje kompletnog vlasništva u firmama “Gasrpom-Kran” i “Avtokran”, čija su vozila i proizvodi namijenjeni vojnoj industriji i građevinarstvu.
Oživljavaju investicije
U prvom polugodištu ove godine ruska privreda je privukla 21 milijardu dolara direktnih sranih investicija, izjavio je premijer Rusije Vladimir Putin na sjednici Vladine antimonopolske komisije.
Ukazujući na povoljnu investicionu aktivnost u ovoj godini, Putin je istakao da oživljavanje ulaganja svjedoči da se biznismeni ponovo vraćaju na realizaciju starih projekata i pokreću nove.