SARAJEVO, Turističke zajednice u Federaciji BiH posluju kao autonomna tijela, nikome ne podnoseći račune, iako se finansiraju od državnog novca, upozorava Tomislav Lukić, savjetnik federalnog ministra ekologije i turizma.
“Turistička zajednica FBiH i deset kantonalnih turističkih zajednica godišnje raspolažu sa oko 14 miliona KM. Ta sredstva su im obezbijeđena zakonima i podzakonskim aktima. Uglavnom se finansiraju od postotka od boravišnih taksi za turiste i članarinom turističkih radnika. To je narodni novac, ali turističke zajednice nikome ne odgovaraju i ponašaju se kao da je njihov novac”, kazao je Lukić.
Prema Zakonu o turističkim zajednicama i promicanju turizma, zadatak turističkih zajednica u FBiH je unapređivanje opštih uslova boravka turista, promocija turističkog proizvoda i razvijanje svijesti o važnosti turizma. Turističke zajednice imaju svoja tijela, a to su skupštine, turistička vijeća, nadzorni odbori i predsjednik zajednice.
“U svim normalnim državama nekome se podnosi račun ili završni izvještaj. Sada oni izvještaje podnose samo svojim tijelima. Niko iz skupštine kantona ili Parlamenta FBiH ili vlada kantona ili FBiH nema uvid u rad turističkih zajednica, kao što je to regulisano u normalnim zemljama. Mi smo pokušali prije tri godine promijeniti ovaj zakon, ali naišli smo na žestoka lobiranja i zakon je propao”, podsjetio je Lukić i dodao da je “očito svima u interesu da ovakav haos ostane”. Nezvanično iz Ministarstva okoliša i turizma saznajemo da je za ovakvo stanje u turističkim zajednicama “kriv” zakon iz 1996. godine koji je kreiran tako da Hrvati i Bošnjaci imaju “svoje” turističke zajednice i da se jedni drugima ne miješaju u posao. Vremenom su čelnici turističkih zajednica postavljali svoje ljude u skupštine i druga tijela tako da im sada niko ništa ne može.
Na rad kantonalnih i na rad Turističke zajednice FBiH nerijetko se žale i sami turistički radnici. Kažu da se ne vide rezultati njihovog rada na terenu jer se novac kojim raspolažu, uglavnom, troši za plate zaposlenih u ovim zajednicama.
“Trudimo se da bolje uspostavimo saradnju sa turističkim zajednicama. Međutim, to ide teško. I Strategija razvoja turizma predviđa da se zakon o turističkim zajednicama temeljito promijeni da bi one bile efikasnije, ali to će teško proći. Ipak 14 miliona KM godišnje nije malo novca”, kazao je Lukić.
Nihad Korić, direktor Turističke zajednice Srednjobosanskog kantona, tvrdi da nije istina da turističke zajednice nikome ne odgovaraju.
“Mi redovne izvještaje šaljemo svojoj Skupštini i Federalnoj turističkoj zajednici. Efikasni smo koliko je to moguće. Godišnji budžet nam je oko 400.000 ili 500.000 KM. Najveći problem bh. turizma, pa tako i turističkih zajednica, je što nema para. Uvijek je neka neizvjesnost”, ustvrdio je Korić.
Kaže da optužbe na njihov rad dolaze od onih kojima je u interesu da “poklope” turističke zajednice.
“Sve su to igre. Iz Ministarstava žele da turističe zajednice njima odgovaraju, a zakon to ne predviđa. Meni su malo mučne te priče. Mislim da je svima u interesu da se pitanje turizma riješi na najbolji mogući način”, kazao je Korić.
Odgovor direktora Turističke zajednice Enesa Arifhodžića juče nismo mogli dobiti jer nije bio u kancelariji. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Procitao sam pazljivo gore napisani tekst.Javljam vam se ozlojedjen jednom novosti koju sam saznao ovdje u Brazilu gdje profesionalno boravim a to je da nigdje u juznoj Americi rep.BiH nema Ambasadu niti Dipl.predstavnistvo.Naime ovdje u Brazilu postooji ogroman interes za vjerskim turizmom u BiH u Medjugorju.E sada ljudi iz ove drzave da bi posjetili nasu dragu BiH moraju imati vize za ulazak u nasu drzavu,a naj bliza Ambasada gdje je mogu izvaditi je ona u Njujorku.Znajuci za udaljenost izmedju juz.i sj.Amerike……????