BANJALUKA, Pored lošijeg kvaliteta i oskudnije ponude cijene voća su na prodajnim mjestima u RS mnogo veće u odnosu na isti period prošle godine.
Razlog tome su značajno umanjeni prinosi domaćih proizvođača i poskupljenja voća iz uvoza. Primjetne su i velike razlike u cijenama iste vrste voća, pa je tako za breskve i kajsije boljeg kvaliteta potrebno platiti i duplo više.
Aleksandar Unić, jedan od prodavaca na banjalučkoj tržnici, objašnjava da je uvozno voće, koje je ljepše na izgled, ove godine znatno skuplje od domaćeg.
“Zbog nedovoljnog broja sunčanih dana domaće sezonsko voće kasnije sazrijeva, pa su to uvoznici vjerovatno iskoristili da bi naduvali cijene. To neće moći trajati dugo, jer već počinje pristizati kvalitetnija domaća roba”, kaže Unić, dodajući da je i južno voće znatno skuplje u odnosu na isti period prošle godine.
On je tako naveo da su pojedine vrste voća, kao što su banane, umjesto da pojeftine u ljetnim mjesecima, poskupjele i do 50 odsto.
“Za kilogram kajsija je, umjesto prošlogodišnjih 1,5 KM, sada potrebno izdvojiti 2,5 KM, dok su naktarine, šljive i kruške u prosjeku skuplje za oko pola marke. Lubenice i dinje su u odnosu na isti perid prošle godine skuplje za oko 20 odsto, dok su limun i grožđe poskupjeli i više od jedne KM po kilogramu”, kaže Unić.
Nada Zavišić, šef Zavoda za voćarstvo RS, navodi da se već sad može zaključiti da će prinos voća u znatnoj mjeri biti umanjen u odnosu na prošlu godinu.
“Protekli period je zbog izuzetno niskih zimskih temperatura, velike količine padavina i grada bio veoma nepovoljan za voćarsku proizvodnju. Najveća umanjenja će biti kod koštičavih voćnih vrsta, zatim kruške i u mladim zasadima jabuke”, kaže Zavišićeva, dodajući da će biti smanjen i udio plodova prve klase.
Ona ističe da su na pojedinim područjima registrovane stoodstotne štete od grada, te da je usljed intenzivnijeg napada bolesti došlo do propadanja zasada.
Drago Dojčinović, voćar iz Gradiške, smatra da će trenutne cijene voća značajno biti smanjene u narednom periodu.
“Zbog lošeg vremena berba kasni za oko 15 dana, a pošto po svemu sudeći i ove godine neće biti ozbiljnijeg organizovanog otkupa, cijene će biti veoma niske”, kaže Dojčinović.
Ističe da će proizvođači breskve, zbog smanjenog uvoza ovog voća iz Srbije, ove godine ostvariti dobru zaradu jer je njena veleprodajna cijena sa prošlogodišnjih 40 porasla na 80 feninga, dok će ostali proizvođači, kako kaže, muku mučiti da pokriju troškove.
Goran Majstorović, kupac iz Banjaluke, kaže da pored cijenama, ove godine nije zadovoljan ni kvalitetom voća.
“Iako je izgledalo odlično, većina voća koje sam ove godine kupio je bila nezrela i bez ikakvog ukusa”, smatra Majstorović. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Šta je sada ovo, kada je prije par dana Agencija za statistiku objavila da su cijene voća i povrća smanjene? Ko nas i zaašto nas laže. Znam da se politička predizborna kampanja vodi po kafanama, nije valjda da se i na pijaci i pijačnim cijenama vodi?