SARAJEVO, Kancelarija za reviziju institucija u Federaciji BiH /FBiH/ dala je negativno mišljenje budžetu FBiH, Srednjobosanskom, Hercegovačko-neretvanskom i Zapadno-hercegovačkom kantonu, te javnim preduzećima Radio-televiziji FBiH i “BH erlajnsu” po izvršenim revizijama za 2009. godinu.
Generalni revizor Kancelarije Ibrahim Okanović rekao je da od ukupno 61 revizije nad isto toliko institucija u FBiH nijedna nije dobila pozitivno mišljenje, 42 su dobile uslovno mišenje, jedna suzdržano, a za 12 institucija revizorski izvještaj je u toku.
Na pitanje novinara zašto su budžet i federalna televizija dobili negativno mišljenje, Okanović je rekao da se sve dešava u budžetu, a da ne može sada komentarisati negativni izvještaj FTV.
“Svi prihodi, primanja od Međunarodnog monetarnog fonda, krediti, sve se dešava u budžetu i sve transakcije idu iz budžeta. Svaki ministar ogradio se svojim transferom”, istakao je Okanović i dodao da se o budžetu moraju brinuti predsjednik vlade i dva potpredsjednika, odnosno najviše ministar finansija.
Prema njegovim riječima, nenamjenski se najviše trošilo po ministarstvima, odnosno tamo gdje su najveći transferi – komisijama koje određuju projekte, a oni ne budu pravdani, što znači da su ta sredstva nenamjenski trošena.
Okanović je rekao da je revizijom utvrđeno da je na tekuće transfere iz Budžeta FBiH utrošeno oko 250 miliona KM, od toga na Ministarstvo poljoprivrede vodoprivrede i šumarsva 51,6 miliona KM, Ministarsvo industrije, energije i rudarsva 37,5 miliona KM, Ministarsvo za pitanje boraca i invalida 33,5 miliona KM, te Ministarstvo zdravstva 24,4 miliona KM.
Govoreći o tekućim transferima Ministarstva pravde FBiH, Okanović je istakao da je riječ o iznosu od 700.000 KM koji se svake godine prebacuje, te dodao da je to neopravdano, jer je apsurd da ovo ministarstvo dijeli sredstva raznim humanitarnim i kulturnim organizacijama kao što su “Napredak” i “Preporod”.
Kada je riječ o nabavci novih vozila za potrebe budžetskih institucija, Okanović je rekao da je izvještaj pokazao da je došlo do smanjenja, jer je utošeno dva miliona KM, a prethodne godine 3,7 milona KM.
“Na razne komisije potrošena su dva miliona KM, a više od 50 odsto njih su bespotrebne. Na sudske presude se odnosi 8,6 miliona KM – četiri miliona je na glavnicu, 3,6 miliona na kamatu, a milion KM na zatezne troškove”, istakao je generalni revizor.
On je naglasio da je na ulaganje u tuđe objekte izdvojeno 6,5 miliona KM, što se odnosi na Geodetski zavod i Parlament, dok je na iznajmljivanje imovine plaćena kirija od 5,5 miliona KM.
Rukovodilac Sektora za finansijsku reviziju institucije u FBiH Munib Ovčina rekao je da revizijom 28 budžetskih institucija obuhvaćeno 44 odsto ukupnih budžetskih korisnika, te 92,81 odsto ukupnih sredstava budžeta FBiH, koji je bio na raspolaganju u 2009. godini.
Prema njegovim riječima, od datih preporuka iz prethodnog revizorskog izvještaja u Budžetu FBiH prošle godine od federalne Vlade i Ministarstva finansija, koji su u tom dijelu trebali preduzeti aktivnosti, realizovano je svega šest odsto preporuka, po 78 odsto preporuka nije postupljeno, te je zbog toga Budžet i dobio negativno mišljenje.
“Ovdje se posebno odnosi na primjenu zakona o budžetima, zakonu o trezoru, zakonu o izvršenju budžeta BiH, zakonu o uvrđivanju duga i načinu isplate unutrašnjeg duga i zakonu o javnim nabavkama”, istakao je Ovčina.
On je rekao da je nepostupanje federalne Vlade i Ministarstva finansija po datim preporukama jednim dijelom uticalo i na aktivnosti samih budžetskih korisnika, imajući u vidu da se nisu mogle otkloniti određene aktivnosti, jer od vlade, odnosno nadležne institucije nisu preduzete aktivnosti da bi se stvorili uslovi da nadležna ministarstva mogu otkloniti propuste iz prethodnih revizija.
“Ovo se posebno ističe u dijelu iskazivanja višestvorenih rashoda u toku fiskalne godine u finansijskim izvještajima budžetskih korisnika, a samim tim i u Budžetu FBiH, kao i uplatu i iskazivanje svih javnih prihoda u budžetu FBiH na jedinstveni račun FBiH”, rekao je Ovčina.