NJUJORK, Pogledi na budućnost kompanije “British Petroleum” skrenuli su posljednjih dana pažnju svjetske javnosti sa priča o njenom bankrotu na raspravu koliko će britanski naftaški džin vrijediti kad prestane da plaća za najveće izlivanje petroleja u more u istoriji SAD.
Pritisak javnosti i američkih vlasti na “British Petroleum” je splasnuo nakon što je ta kompanija u četvrtak uspostavila privremenu kontrolu nad provaljenom naftnom bušotinom u Meksičkom zalivu i prognoza da će tokom narednih sedmica uspjeti da je trajno zatvori. U takvom razvoju događaja akcije britanske kompanije vratile su više od četvrtine vrijednosti izgubljene poslije eksplozije koja je 20. aprila uništila njenu pomorsku platformu “Deepwater Horizon” u Meksičkom zalivu.
Iako su razgovori o mogućem bankrotstvu ili preuzimanju kompanije uglavnom prestali, “British Petroleum” je suočen s teškim zadatkom isplate ogromnih kazni i poreza, cijene čišćenja, odštetnih zahtjeva i sudskih troškova. Analitičari računaju da “British Petroleum” za izlivanje nafte može da dobije konačan račun između 50 i 100 milijardi dolara. Mnogi, međutim, smatraju da kompanija može da pokrije troškove ako plaćanja razvuče u narednih nekoliko godina ili čak decenija. Drugi eksperti, međutim, ukazuju na neizvjesnost. Oni kažu da će prodajom dijela imovine “British Petroleum” pokruti bar dio ovih troškova, ali bi to od sadašnjeg diva načinilo znatno manju kompaniju sa manjim prilivom novca.
“I dalje nemamo pojma koliko bi ‘British Petroleum’ mogao da plati zbog izlivanja nafte u Meksičkom zalivu. Mi sigurno nećemo kupiti njihove akcije”, kaže berzanski analitičar Džejson Gamel, prenose agencije.
Akcije “British petroleuma” su 20. aprila nekoliko sati pred eksploziju koja je dovela do izlivanja nafte vrijedjile 60,48 dolara, da bi krajem prošlog mjeseca pale na 26,75 dolara. Taj pad je zbrisao 105 milijardi dolara tržišne vrijednosti britanske kompanije. Cijena akcija “British Petroleuma” počela je, međutim, da raste prije desetak dana kada su objavljene pojedinosti o mogućoj prodaji njegove imovine za deset milijardi dolara da bi bio pokriven dio isplata usljed ekološke katastrofe u Meksičkom zalivu. Privremeno zatvaranje oštećene bušotine dovelo je prošle sedmice do rasta akcija “British Petroleuma” od devet odsto na 37,10 dolara.
“British petroleum” je obećao administraciji američkog predsjednika Baraka Obame da će izdvojiti 20 milijardi dolara tokom naredne četiri godine za plaćanje odštetnih zahtjeva duž Meksičkog zaliva, a do sada je na operacije u tom dijelu SAD potrošio oko četiri milijarde dolara. Britanska kompanija je objavila da je do sada isplatila 207 miliona dolara samo za vansudsko poravnanje po osnovu individualnih zahtjeva za odštetu. U “British Petroleumu” kažu da je, izuzev toga, još rano govoriti o drugim potencijalnim troškovima i obavezama u vezi s katastrofom u Meksičkom zalivu. Potencijalni troškovi uključuju i moguću kaznu do 1.000 dolara za svaki barel nafte izlivene u more. Kako Vlada SAD procjenjuje da je izliveno između 2,15 miliona i 4,3 miliona barela nafte kazna bi mogla da bude od 2,15 milijardi do 4,3 milijarde dolara. Najveća nepoznanica su, pak, tužbe sa odštetnim zahtjevima, koje su podnesene protiv britanske kompanije u ime radnika poginulih ili ranjenih u eksploziji i lokalnih poslovnih ljudi, akcionara i zaposlenih.
Analitičari računaju da će “British Petroleum” ove godine uknjižiti oko 30 milijardi dolara prihoda ako cijene nafte ostanu stabilne. Ako “British Petroleum” bude mogao da dobija između 70 i 75 dolara za barel nafte koju vadi, analitičari vjeruju da će priliv gotovine biti dovoljan da pokrije troškove nesreće u Meksičkom zalivu. Kompanija takođe ima pet milijardi dolara gotovine i obezbijeđenu kreditnu liniju od 15 milijardi dolara.
Troškovi “British Petroleuma”
• 100 milijardi dolara mogući ukupni troškovi
• 4 milijarde dolara do sada potrošeno za saniranje štete
• 207 miliona dolara isplaćeno po osnovu individualnih zahtjeva
Čep ostaje do daljeg
Američka vlada odobrila je “British Petroleumu” da drži zatvorenim privremeni mehanički poklopac kojim je obuzdano isticanje nafte u Meksički zaliv, pošto je kompanija obećala da će pažljivo kontrolisati znakove curenja u zemljište oko naftnog izvora.
Admiral Obalske straže Ted Alen, kojeg je administracija u Vašingtonu postavila na čelo tima za nadziranje krize u Meksičkom zalivu, izjavio je da će “British Petroleum” nastaviti da kontroliše čep, ali da još nije poznato koliko dugo bi testiranje trebalo da potraje.