SARAJEVO, Vlada Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) tražiće od kantonalnog Šumsko-privrednog društva (ŠPD), kojim gospodari, da 80 odsto sirovine koju posijeku isporuči zavidovićkoj “Krivaji 1884” kako bi ta firma mogla normalno proizvoditi.
To je dogovoreno u četvrtak naveče na sastanku predstavnika vlada FBiH i ZDK, nove “Krivaje 1884” i državne “Krivaje”. Sastanak je održan nakon protesta oko 1.000 radnika “Krivaje 1884”, koju su osnovali Vlada FBiH ulaganjem imovine “Krivaje” i zavidovićko preduzeće “Ferimpex”, u Sarajevu koji su tražili od vlasti da obezbijedi opstanak preduzeća. Tada su upozorili i da pojedini pogoni firme ne rade, jer nema dovoljno sirovina.
“Vlada FBiH će nastaviti da učestvuje sa 12,5 odsto u nabavci sirovine za ‘Krivaju 1884’ kao što je to utvrđeno ugovorom o formiranju firme. Sredstva za to su planirana u budžetu”, rekao je sekretar Ministarstva energije, rudarstva i industrije FBiH Stipo Buljan.
Problem nastavka rada “Krivaje 1884” javio se nakon što je nedavno Kantonalni sud u Tuzli odbio registraciju tog preduzeća. Učesnici sastanka su kazali da je dogovoreno da “Krivaja” i “Ferimpex” daju saglasnost na produženje rada zajedničke firme. Pojasnili su da je to bilo potrebno kako bi rad “Krivaje 1884”, nakon odluke kantonalnog suda, bio legalizovan do konačne odluke Vrhovnog suda FBiH o registraciji preduzeća.
“‘Krivaja 1884’ postoji i, pravno, je dalje u postupku registracije. Dogovoreno je da preduzeće nastavi raditi narednih mjesec dana, a očekujemo da će do tada Vrhovni sud donijeti odluku. Ako firma ne bude registrovana nismo sigurni da će se više išta moći učiniti”, istakao je Buljan.
Premijer ZDK Miralem Galijašević rekao je da će iduće sedmice biti održan sastanak sa predstavnicima ŠPD ZDK o isporuci sirovine za “Krivaju 1884”, te da još ne može govoriti o količinama. Mirsad Međić, direktor ŠPD ZDK, koje je “Krivaji 1884” trebalo da isporučuje 8.000 kubika sirovine mjesečno, kazao je da ne raspolažu tom količinom, ali da će pokušati maksimalno ispuniti potrebe firme. Nezavisne novine