BEOGRAD, Savjetnik premijera Srbije Jurij Bajec kaže da Srbija mora pažljivo da se zadužuje i ozbiljno da radi na reformi javne potrošnje u cilju njenog smanjivanja.
Bajec je naveo da spoljni dug Srbije trenutno iznosi između 23 i 24 milijarde evra, od čega je oko osam milijardi (ili oko 32 odsto) dug države.
Ako se doda i zaduženje po aranžmanu s MMF-om, onda je javni dug oko 37 odsto BDP-a. Većina duga, oko 15,4 milijardi evra, odnosi se na privatni dug firmi, banaka i kompanija prema inostranstvu.
“Sama država mora vrlo oprezno da razmišlja o zaduživanju”, rekao je Bajec, ali napomenuo da je, “s druge strane, glavni problem privatni spoljni dug i osposobljavanje privrede da servisira svoje obaveze”.
On je podsjetio da je u prvim mjesecima ove godine u Srbiji počeo da raste izvoz, kao i prihod deviznih rezervi po tom osnovu i napomenuo da bi to trebalo da bude dugoročna orjentacija naše zemlje.
“Država mora da raspolaže deviznim sredstvima i da svako ko je dužan prema inostranstvu, dakle i privatni dužnik, može da dođe do deviza da bi svoj dug otplatio. Bez obzira što za taj dug, naravno, država ne garantuje”, rekao je Bajec.
Odgovarajući na pitanje da li nivo spoljne zaduženosti Srbije ima sličnosti sa dužničkom krizom u Grčkoj, Bajec je rekao da to ni na koji način ne treba dovoditi u vezu, jer je u Grčkoj kriza budžetskog deficita nastala zbog velike javne potrošnje.
On je podsjetio da je prošle godine taj deficit u Grčkoj iznosio oko 13 odsto BDP-a, a u Srbiji četiri odsto. Ukupni javni dug Grčke dostigao je oko 300 milijardi evra, dok je u Srbiji oko 12 milijardi evra. “Mi nismo ni u kakvom ‘grčkom scenariju'”, istakao je Bajec.
Rastu spoljnog duga doprinijela i depresijacija
Ministarka finansija Diana Dragutinović kaže da je u periodu od 2008. do 2010. godine rast spoljnog duga Srbije dijelom bio rezultat depresijacije kursa dinara, koja je bila veća od inflacije i navela da se u istom periodu “država razduživala, a privreda zaduživala” prema inostranstvu.
Dragutinovićeva je, povodom izvještaja Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) da će u 2010. godini spoljni dug Srbije dostići 77,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), rekla da samo oko jedna trećina otpada na državni dug, a ostatak je privatni dug domaćih firmi.
Ministarka finansija je rekla da je u izvještaju MMF-a obuhvaćen i neregulisani dug od preko 350 miliona evra bivše SFRJ prema inostranstvu, od čega na Srbiju otpada 15 odsto, a ostatak na bivše jugoslovenske republike. Tanjug