BEOGRAD, Građani koji su uzeli bilo koji kredit u švajcarskim francima, jer su kamatne stope bile znatno povoljnije od onih u evrima, gorko se kaju, jer su im sada rate, zavisno kada su se zadužili skoro duplirane! Zbog naglog rasta kursa “švajcarca” u odnosu na dinar, od početka krize, kućni budžeti su se stanjili, naročito onima koji su uzeli stambeni kredit.
Tako na primjer, jedan sugrađanin je uzeo stambeni zajam u janauru 2008. godine od 70.000 franaka ili tadašnjih 41.600 evra. Obračunata mu je rata od 409 “švajcaraca” pri kursu od 51 dinar i u dinarima je iznosila 21.500 dinara. Za dvije i po godine, mjesečne obaveze u “švajcarcima” su opale na 402 franka, ali obračunate u našoj valuti, narasle su na 32.100 dinara, jer je švajcarski franak dostigao 80 dinara. – I dalje imam malu kamatu od 4,8 odsto godišnje, banka će mi u avgustu, kako je najavila, smanjiti ratu za još pet franaka, ali kada se to preračuna u dinare, ja iz mjeseca u mjesec dajem sve više, jer kurs konstantno raste – kaže naš sugrađanin.
Da je ovaj građanin prešao na evre, kako opet neki “savjetuju”, rata bi mu skočila na 330 evra, odnosno još više bi izdvajao. A, da kojim slučajem ima novca da ovaj stambeni kredit otplati u cjelosti, trebalo bi mi 47.000 evra, odnosno za oko 5.000 evra više nego kada je podizao ovu pozajmicu, iako je već otplatio dvije i po godine. Problem je u odnosu evra i švajcarskog franka.
U ništa boljoj poziciji nisu ni građani koji su uzeli gotovinske kredite u švajcarskim francima. Tako na primjer, ako je neko prije četiri godine uzeo gotovinski zajam od 6.800 “švajcaraca” sa kamatom od 11 odsto godišnje, imao je ratu od 114 franaka ili preračunato u dinare 5.090 dinara. Prošlog mjeseca, ova rata je dostigla čak 8.380 dinara. Ovog mjeseca uvećana je za još oko 1.000 dinara, jer je švajcarski franak po prodajnom kursu banke koja je odobrila ovaj kredit dostigao 79,80 dinara.
Za razliku od korisnika stmabenih zajmova, građani sa gotovinskim pozajmicama imaju mogućnost da pređu na dinarske kredite i tako sebi skrate muke, naročito, ako se odluče za fiksnu kamatu.
Ojačao i evro
Evro je u odnosu na švajcarski franak malo manje ojačao, prema dinaru, tako da građani koji otplaćuju rate u ovoj valuti izdvajaju za oko 25 do 30 odsto više nego prije početka krize. Uz to su neke banke smanjivale marže, pa su kamate pale ispod četiri odsto. Tako na primjer, kod jedne banke krajem 2008. godine kamata na stambeni kredit je iznosila 4,96 odsto, a rata za zajma od 50,000 evra, 264 evra. Tri mjeseca kasnije, kamata je pala na 3,59 osto, a rata na 226 evra. U martu ove godine,kamata je bila 3,26 odsto, a rata 208 evra. Na vrlo bliskom nivou je bila i u junu. Novosti