BEOGRAD, Prodaja konditorskih proizvoda je u prvih pet mjeseci ove godine bila 11 odsto manja u odnosu na isti period prošle godine, rekao je Miroljub Aleksić, predsjednik Grupacije konditorske industrije u Privrednoj komori Srbije i direktor kompanija Pionir i Hisar.
Prema njegovim riječima, pad prodaje na domaćem tržištu bio je 17,3 odsto.
U spoljnotrgovinskoj razmjeni, kako je Aleksić istakao, u prvih pet mjeseci 2010. ostvaren je suficit od 27,6 miliona dolara, što je za 10,5 miliona dolara više u odnosu na iste mjesece prošle godine. Suficit konditora je prošle godine bio 55 miliona dolara.
On je naglasio da bi rezultati ove industrije bili daleko bolji da ne postoje prelevmani na uvoz mlijeka u prahu koji poskupljuju sirovine 30 odsto.
„Predlažemo da se prelevmani ukinu kada na domaćem tržištu nema dovoljno mlijeka u prahu i da postoje carinski kontigenti odnosno da se u periodu kada nema mlijeka dozvoli uvoz bez prelevmana“, objasnio je Aleksić.
On je rekao da domaća proizvodnja tog proizvoda od 2.500 tona ne zadovoljava potrebe konditora koji potroše najmanje 6.000 tona i da se dešavalo da pojedini konditori zaustavljaju proizvodnju jer na tržištu nema mlijeka u prahu.
„Pored toga prelevmani postoje samo u Bosni i Hercegovini i ni u jednoj više zemlji u okruženju i Evropskoj uniji“, istakao je Aleksić
Grupacija konditora je zahtjev za ukidanje prelevmana uputila Ministarstvima poljoprivrede, finansija, trgovine i ekonomije.
Prelevman na obrano mlijeko u prahu je 50,40 dinara, punomasno mlijeko u prahu 44,80 dinara i maslac dobijen od mlijeka 28 dinara.
„Ministarstvo poljoprivrede ignoriše prehrambenu industriju i ne želi da čuje naše probleme. Država bi trebalo da odluči da li će da izvozi bazične proizvode kao što su mlijeko i šećer, ili visokofinalizovanu konditorsku robu“, rekao je Aleksić.
U Srbiji trenutno postoje samo dvije mljekare koje proizvode mlijeko u prahu Subotička i Imlek. Emg.rs