BEOGRAD, U izmjenama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, koje od sutra treba da se nađu na vanrednoj sjednici parlamenta, predviđeno je, u cilju postizanja finansijske discipline, izricanje mjere zabrane obavljanja određenih djelatnosti u trajanju od šest mjeseci do tri godine, ako obveznik ponovi isti poreski prekršaj u roku od dvije godine.
Predloženo je i da se ovlašćenja poreskog inspektora i izvršitelja Poreske uprave prenesu i na poreske izvršitelje jedinica lokalne samouprave u postupku utvrđivanja, naplate i kontrole izvornih javnih prihoda lokalne samouprave.
Jedinice lokalne samouprave, predloženim izmjenama i dopunama, moći će – između ostalog – da pružaju pravnu pomoć u poreskim stvarima i da odlučuju o odlaganju plaćanja poreskog duga po osnovu njihovih izvornih prihoda.
Za vođenje prekršajnih postupaka, vezanih za naplatu poreza, ubuduće će biti nadležan Prekšajni sud u prvom stepenu, odnosno, Viši prekršajni sud u drugom stepenu, a ne, kao do sada, Poreska uprava, što je urađeno zbog usaglašavanja sa Zakonom o prekršajima i Zakonom o uređenju sudova.
Takođe, kod samoinicijativnog prijavljivanja određenih vrsta poreskih prekršaja uz plaćanje poreskog duga sa obračunatom kamatom, a prije saznanja poreskog organa, neće biti podnošen zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka, niti izricana kazna.
U slučaju da poreski obveznik kasni u izmirivanju utvrđenog poreza, na dug mu se neće obračunavati kamata koja će se dobijati uvećanjem eskontne stope za 15 procentnih poena, već uvećanjem godišnje referentne stope za deset odsto.
Novim zakonom uvedeni su duži rokovi za odlaganje poreskog duga preduzećima koja su u postupku reogranizacije, kako bi im se olakšali uslovi za poslovanje i spriječilo otpuštanje radnika.
Predloženo je da se od 1. januara 2011. godine promijeni redoslijed rasporeda uplaćenog iznosa, tako što se uplaćeni porezi prvo raspoređuju na iznos glavne poreske obaveze, zatim na kamatu i troškove postupka. Tanjug