BEOGRAD, Tenderi za izgradnju tri nove elektrane u Srbiji, koje će imati ukupnu snagu jednaku petini instalirane snage koju sada ima EPS privode se kraju.
Premijer Srbije Mirko Cvetković kaže da su otvoreni tenderi za izgradnju dvije velike termoelektrane u okolini Beograda, ukupne snage oko 1.400 megavata i za kombinovano postrojenje u Novom Sadu od 380 megavata.
Za izgradnju termoelektrana “Nikola Tesla B3” u Obrenovcu, Kolubara B i Termoelektrane-toplane Novi Sad, kako je ocijenio, biće potrebno četiri do pet godina.
Cvetković je napomenuo i da je cijena struje u Srbiji među najnižima, ako ne i najniža u Evropi, dok je cijena gasa “vjerovatno među višima”, jer Srbija u potpunosti zavisi od uvoza tog energenta.
On je napomenuo da država subvencioniše cijenu gasa, pošto je on oporezovan po nižoj stopi poreza na dodatu vrijednost od osam odsto.
Tender za HE na Ibru tek 2011. godine
Generalni direktor Elektroprivrede Srbije (EPS) Dragomir Marković izjavio je da bi prvi tenderi za gradnju hidroelektrana na Ibru trebalo da budu raspisani u drugoj polovini 2011. godine.
EPS i italijanska kompanija Seči (Seči energia) potpisale su početkom jula ugovor o osnivanju zajedničkog preduzeća Ibarske hidroelektrane, koja će graditi hidroelektrane na Ibru. Procjenjeno je da je ukupna vrijednost ove investicije 285 miliona evra.
Kako se navodi u saopštenju EPS-a, Marković je istakao značaj tog projekta za region i Srbiju i odlučnost EPS-a i italijanskog partnera da se ispoštuju svi zakoni Srbije u oblasti zaštite životne sredine.
“Taj veliki projekat će, bez ikakve dileme, doprinijeti razvoju turizma u cijelom regionu, ali će biti i prilika da se uposli veliki broj domaćih kompanija”, rekao je Marković.
Kako je procijenio, sve neophodne studije će se raditi u narednih godinu do dvije dana, a toliko će trajati i pribavljanje neophodnih saglasnosti i dozvola.
U planu je izgradnja 10 hidroelektrana na Ibru, ukupne snage 103 megavata i godišnje proizvodnje 420 miliona kilovat sati, što predstavlja početak realizacije Protokola o saradnji u oblasti energetike Srbije i Italije.
Italijanski partner je vlasnik 51, a EPS 49 odsto akcija u tom zajedničkom preduzeću. Beta/Tanjug
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovi u Srbiji poceli ozbiljno da rade na pronalazenju partnera za termoelektrane i toplane, dok u RS Gacko u sporu, Ugljevik na cekanju. Za Toplanu Banja Luka potrebna ulaganja procenjena na iznos od 40 miliona EUR od stane stranih eksperata.
da i zaboravio si projekat malih hidrocentrala i Statkraft, projekat vjetrenjaca, sve je to propalo a to su bili veliki projekti najveceg lazljivca u RS, a i sire.
I sve je bio metod direktne pogodbe. Tendera ni za lijeka.
Зашто Господине Мирко Цветковићу није реализован план градње ветрењача у Војводини, када знамо да у Вршцу су изузетно повољни климатски услови због непрестаног струјања ваздуха, односно микроклиме.
Да ли треба ставити у плаву коверту одређену своту новца да би се неки наш министар освестио и почео да ради посао за који је плаћен.
СРАМ ВАС БИЛО, СВЕ ШТО ВРЕДИ УПРОПАСТИСТЕ И НЕ ДАЈЕТЕ ПРИВАТНОЈ ИНИЦИЈАТИВИ ПРОСТОРА ЗА РАЗВОЈ ПРЕДУЗЕТНИЧКОГ ДУХА! Доле влада!