BANJALUKA, Preduzeća u Republici Srpskoj raspolažu sa zastarjelom tehnologijom, koja i do deset godina zaostaje za zemljama okruženja, zbog čega domaći proizvodi nisu konkurentni na tržištu.
Sekretar Udruženja metalske industrije u Privrednoj komori RS Pero Ćorić kaže da se jedino preduzeća koja se danas osnivaju opredjeljuju za savremeniju tehnologiju.
– Ipak i takve firme u vrijeme ekonomske krize teško mogu da nabave neku noviju mašinu koja košta nekoliko stotina hiljada evra – kaže Ćorić i dodaje da se najstarija oprema koristi u tekstilnoj i hemijskoj industriji, gdje je potrebno promijeniti čitav proces proizvodnje.
Ćorić naglašava da se vlasnici preduzeća u Srpskoj uglavnom opredjeljuju za nabavku polovnih mašina, zbog čega sa svojim proizvodima nikako ne mogu da budu konkurenti preduzećima u okruženju.
– Nešto savremeniju tehnologiju u Srpskoj imaju preduzeća koja se bave preradom metala i plastike – kazao je Ćorić i dodao da privrednici moraju osavremeniti svoja preduzeća kvalitetnom opremom, jer je to jedini način da prate tržišnu utakmicu.
Direktor firme “Škrebić kompani” iz Teslića Dragutin Škrebić kaže da tehnologija sa kojom raspolažu “kaska” i do deset godina za preduzećima u razvijenijim zemljama.
– Na ovim prostorima teško je zaraditi novac za kupovinu savremenijih mašina. Treba da prođe još najmanje deset godina da bi domaći proizvođači uhvatili korak za savremenom tehnologijom – rekao je Škrebić i naglasio da je jednom tekstilnom preduzeću potrebno najmanje pet godina da otplati mašinu od 5.000 evra.
Zbog toga, dodaje, preduzeća uglavnom nabavljaju polovne mašine iz Evrope.
U fabrici obuće “Sanino” iz Dervente kažu da domaće firme veoma teško prate tehničko-tehnološki razvoj, te da je mnogim preduzećima novija oprema još nedostižna.
– Savremena tehnologija ne garantuje i visok kvalitet proizvoda, jer je pored novih mašina potrebno drugačije organizovati i proizvodnju da bi se dobio konkurentan proizvod – rekao je Nikolić.
Podsticaj
U preduzeću “Megamont” iz Čelinca, koje je jedno od 213 preduzeća iz RS koja su dobila podsticaj za izvoz od Vlade RS za ovu godinu, kažu da će ova sredstva iskoristiti za proširenje proizvodnje, dok je nabavka novije opreme u drugom planu.
– Prioriteti su nam izgradnja proizvodnih objekata i nabavka repromaterijala, tako da nećemo imati dovoljno novca za nabavku novijih mašina – kazao je direktor ovog preduzeća Vinko Džombić. Glas Srpske