DOBOJ, Za podsticaj u poljoprivredi opština Doboj je u ovoj godini izdvojila samo 300.000 maraka, a o kriterijumima za dodjelu sredstava trebalo je da se razmatra mnogo ranije.
Ovo je na posljednjoj sjednici Skupštine opštine Doboj rekao odbornik Saveza nezavisnih socijaldemokrata Dušan Panić.
– Naravno, potrebno je podsticati razvoj poljoprivrede, ali o tome je trebalo raspravljati mnogo ranije. Nedopustivo je je da u drugoj polovini godine treba dati novac za sjetvu kukuruza, sadnju jagoda i drugog, kad znamo da se to ranije sije. A to je predviđeno u ovom materijalu – objasnio je Panić.
Osim toga, on je skrenuo pažnju na to da stotinu maraka, koliko treba da se izdvoji po jednom grlu, nije podsticaj za uzgoj junica, već “socijala”.
Odbornik Kluba za Doboj Sreto Đurković smatra da su kriterijumi na neki način šablonski izvučeni i neće moći da budu dovoljni većini poljoprivrednika.
– Stručne službe treba da dorade ovu odluku o kriterijumima kako bi mogla da bude svrsishodnija i primjenjivija, zapravo razumljivija za poljoprivrednike – rekao je Đurković.
On je predložio da se posebno pospješi proizvodnja svinjskog mesa, koje je ovdje dvostruko skuplje nego u Njemačkoj.
– U tom smislu treba više stimulisati i pomagati proizvođače koji posjeduju rasne krmače i predstavljaju praktično repro-centar. Oni bi trebalo da uzvrate tako što bi nekoliko krmača podijelili drugim proizvođačima na našim prostorima. Na taj način bismo dobili pojačan stočni fond i samim tim povoljniju cijenu na tržištu – objasnio je Đurković.
Načelnik Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti Miro Hadžić slaže se sa onima koji misle da je 300.000 nedovoljno za ove svrhe.
– U opštini Doboj registrovano je oko dvije hiljade poljoprivrednih gazdinstava, a oko 12.000 domaćinstava se bavi nekom poljoprivrednom djelatnošću – istakao je Hadžić.
Raspodjela novca
Za stočarstvo je predviđeno 60.000 maraka ili najviše sredstava, potom za voćarstvo i povrtarstvo po 45.000, mehanizaciju i ruralni razvoj po 35.000. Planirano je da se za intervencije za vanredne potrebe i za mlade poljoprivrednike izdvoji po 25.000, a za pčelarstvo 20.000 maraka. Glas Srpske