SARAJEVO, Direktor Agencije za statistiku BiH Zdenko Milinović rekao je da je već sada izvjesno da u ovoj godini neće biti provedena proširena anketa o potrošnji domaćinstava, jer nisu osigurana sredstva, ali da bi to moglo da se dogodi 1. januara 2011, dok će rezultati na raspolaganju biti 2012.
Milinović je naglasio da je provođenje ovih anketa veoma značajno za BiH, jer je to u ovom momentu jedan od načina da se dobiju potrebni socijalni indikatori za praćenje siromaštva i socijalne isključenosti.
“U budućnosti mi moramo postići to da kroz vlastite budžete BiH i entiteta da se osigura kontinuitet provođenja ovih anketa, jer je to jedan od zahtjeva EU i Evrostata, s ciljem harmonizacije statistike BiH sa evropskom”, naglasio je Milinović.
On je istakao da će za provođenje ove ankete biti potrebno više od 900.000 KM, za šta je Kancelarija za međunarodni razvoj (DFID) Vlade Velike Britanije osigurala oko 500.000 KM, dok će ostatak novca morati da bude obezbijeđen iz budžeta entiteta, te BiH.
“Pokušavamo na sve načine da ovu anketu održimo u kontinuitetu, ne u godišnjem, kako bi trebali i kako rade sve zemlje u okruženju i Evropi, ali barem ovako, svake tri godine”, rekao je Milinović novinarima na konferenciji “Aspekti siromaštva i socijalne uključenosti”.
Prema njegovim riječima, druga poteškoća BiH vezana je za uzorke, što je u BiH problematično zbog nepostojanja poslijeratnog popisa stanovništva, navodeći da postoje šanse da on bude obavljen naredne godine, sada kada je zakon o popisu stanovništva usvojen u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
Rezultati ankete o potrošnji domaćinstava koju je 2007. godine provela Agencija za statistiku BiH pokazuju da je u BiH bilo oko 18,2 odsto siromašnog stanovništva, odnosno 18,4 odsto siromašnih domaćinstava.
Prema rezultatima ove ankete skoro svako šesto domaćinstvo u Republici Srpskoj je siromašno, u Federaciji BiH svako peto, a u Brčko distriktu svako četvrto domaćinstvo živi u oskudici, dok je za nešto više od tri člana u jednom domaćinstvu u BiH bilo potrebno oko 1.550 KM.
Grupe koje su najčešće izložene najvećim riziku od siromaštva – penzioneri, nezaposleni, lica sa invaliditetom posebna su briga, naročito jer je izvještaj Svjetske banke koji koriste podatke za 2007. godinu pokazao da se u BiH nalazi na dnu ljestvice kada je riječ o usmjeravanju socijalne pomoći među 24 zemlje Evrope i centralne Azije.
Na konferenciji pod nazivom “Aspekti siromaštva i socijalne uključenosti”, koju su organizovali Agencija za statistiku BiH i DFID, učestvovali su predstavnici statističkih institucija u BiH, regiji i EU, međunarodnih organizacija, te predstavnici agencija i više ministarstava na državnom i entitetskom nivou.