BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske (RS) danas je nakon rasprave koja je trajala više od tri časa usvojila dnevni red sjednice iz čijeg je prijedloga povučen Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stvarnim pravima, koji je prvobitno bio predložen po hitnom postupku.
Poslanici će razmatrati prijedlog zakona o provođenju Aneksa “G” Sporazuma o pitanjima sukcesije na teritoriji RS, kao i odluku o izmjeni odluke o prihvatanju zaduženja prema Vladi Republike Koreje iz fonda za ekonomsko-razvojnu komponentu, putem korejske eksport-import banke, za projekat druge faze modernizacije bolnica u BiH.
Raprava o dnevnom redu trajala je više od tri časa zbog mnogobrojnih prijedlog za izmjene i dopune dnevnog reda, ali i spora zbog toga što služba skupštinskog obezbjeđenja nije dozvolila poslaniku Srpske radikalne stranke RS Novi Grujiću da unese đubrivo u zgradu parlamenta.
Šef Poslaničke grupe SRS RS Milanko Mihajlica i poslanici SDS-a zatražili su da se Grujiću dozvoli unošenje grumena mineralnog đubriva, “što je neophodan dokaz kako bi se ukazalo na nekvalitetno regresirano mineralno đubrivo koje je podijeljeno poljoprivrednim proizvođačima”.
Predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić rekao je da u parlament nije dozvoljeno unošenje nikakvih nedozvoljenih predmeta, zbog čega je pojačano obezbjeđenje unutar i oko objekta skupštine.
Na njegovu konstataciju poslanici SDS-a insistirali su da im se izričito kaže da li su bezbjedni u skupštinskim klupama i da li mogu normalno rade, jer im je, kako navode, Radojičić rekao da je oko skupštine pojačane mjere bezbjednosti.
Tokom skupštinske rasprave o dnevnom redu, poslanik SDA Ramiz Salkić u ime kluba SDA i SDP BiH zatražio je da se iz skupštinske procedure povuče Nacrt zakona o statusu državne imovine koja se nalazi na teritoriji RS, a pod zabranom je raspolaganja, i da se rješenja za ovo pitanje traže na nivou BiH, ali njegov prijedlog nije prihvaćen.
Nije prihvaćen ni prijedlog šefa Poslaničkog kluba SDS-a Borislava Bojića koji je zatražio da parlament obaveže Vladu da skupštini u roku od 15 dana dostavi izveštaj o izvršenju zaključaka Narodne skupštine RS, a Dušan Stojičić zatražio je u ime SDS-a da se proširi dnevni red Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Radio-televiziji RS.
Poslanik SDS-a Božidar Vasić predložio je u ime kluba SDS-a zaključak kojim se poziva Vlada da parlamentu dostavi izvještaj o izvršenju Zakona o reviziji državnog kapitala u preduzećima i bankama, dok je Mladen Kršić iz iste stranke zatražio da skupština razmatra informaciju Vlade o realizaciji Ekonomske politike RS za 2009. godinu.
Poslanik Stranke za BiH Muharem Murselović zatražio je da se iz skupštinske procedure povuče prijedlog Zakona o visokom obrazovanju i Nacrt zakona o statusu državne imovine koja se nalazi na teritoriji RS, a pod zabranom je raspolaganja.
Murselović je zatražio da Narodna skupština RS razmatra Rezoluciju o osudi “zločina genocida” nad Bošnjacima u Zaštićenoj zoni UN u Srebrenici 1995. godine, ali poslanici nisu prihvatili njegov prijedlog.
Poslanik SDS-a Goran Perković mišljenja je da dnevni red treba dopuniti informacijom Vlade RS o štetama od poplava koje su zadesile RS u junu i mjerama koje su u tom pogledu preduzete.
Poslanik SDS-a Tomica Milosavljević zatražio je da se u dnevni red uvrsti informacija Vlade RS o kreditnom zaduženju Fonda PIO RS, a Lazo Marić u ime kluba SDS-a predložio je da se dnevni red skupštinskog zasjedanja proširi razmatranjem Prijedlog zakona o izmjeni zakona o socijalnoj zaštiti.
Poslanik SRS RS Milanko Mihajlica zatražio je da se parlament RS izjasni o izvještaju Komisije Vlade RS za Srebrenicu iz 2004. godine, izvještaju o provedenoj privatizaciji u Robnoj kući “Boska”, Tvornici alata u Trebinju i Medicinskoj elektronici iz Banjaluke.
Šef Poslaničkog kluba SDS-a zatražio je polučasovnui pauzu prije izjašnjavanja o predloženom dnevnom redu.