BANJALUKA, Tržišna inspekcija je u akciji uklanjanja improvizovanih tezgi sa javnih površina izdala rješenja o zapljeni robe od dva lica u vrijednosti od 360 maraka.
Potvrdio je ovo “Glasu Srpske” zamjenik načelnika Odjeljenja za inspekcijske poslove Slaviša Sandić.
– Sa radnicima Komunalne policije imali smo akciju u kojoj su kontrolisani ulični prodavci u Gajevoj ulici, iznad stepenica kod banjalučke “Tržnice”. Roba je zaplijenjena od lica koja su pobjegla kada su uočila radnike Tržišne inspekcije – rekao je Sandić.
On je dodao da Tržišna inspekcija svakodnevno obavlja kontrole.
– Uskoro ćemo početi i sa povećanim kontrolama kod Nove pijace, pogotovo utorkom i nedjeljom – istakao je Sandić.
Prema njegovim riječima, nekada sa inspekcijom u kontrole idu i pripadnici MUP-a ili Komunalne policije.
– Pomaže nam i policija, ako je to potrebno. Komunalna policija izdaje prekršajne naloge isključivo zbog zauzimanja površine bez odobrenja. Robu oduzima Tržišna inspekcija, dok policija djeluje ako se uoči da je roba nastala izvršenjem krivičnog djela krađe – naglasio je Sandić.
Zamjenik načelnika Odjeljenja komunalne policije Neđeljko Radulović rekao je da je cilj ovih i sličnih akcija suzbijanje ulične trgovine.
– Cilj akcija je da suzbijemo uličnu trgovinu na crno, koja na neki način kvari sliku grada. Najčešće su akcije u Gospodskoj ulici u popodnevnim i večernjim časovima i na Trgu Krajine na dijelu iza robne kuće “Boska” – dodao je Radulović.
On je izjavio da se kontrole obavljaju i u toku manifestacija i koncerata.
– Obilazimo mjesta na kojima se održavaju manifestacije, jer tada ljudi nelegalno zauzimaju prostor i prodaju razne artikle – objasnio je Radulović.
Radulović je istakao da se često dešava da ulični prodavci bježe kada uoče komunalne policajce.
– Pošto se dešava da neki od uličnih prodavaca bježe, samo na osnovu fotografije možemo da izdamo prekršajni nalog. To je moguće jer se pretežno radi o licima koja u više navrata čine tu vrstu prekršaja – naglasio je Radulović.
Ulični trgovci tvrde da im je to jedini način da zarade za život.
– Posao nemam i od ovoga živim. Ne znam zašto samo nas tjeraju – rekao je jedan od trgovaca, koji iz opravdanih razloga nije želio da se predstavi.
Kazne
– Kazne za nelegalne ulične prodavce iznose od 100 do 1.000 maraka. Izdajemo minimalnu kaznu od 100 maraka, a ako lice traži sudsko odlučivanje, kazna je od 100 do 1.000 maraka. Sudija u slučaju većeg broja ponavljanja prekršaja može da izrekne veću kaznu – rekao je Neđeljko Radulović. Glas Srpske