BANJALUKA, Proizvodnja šumskih sortimenata u Republici Srpskoj u maju ove u odnosu na isti mjesec prošle godine veća je za tri odsto, dok je prodaja u istom periodu manja za 11,5 odsto, podaci su Zavoda za statistiku RS.
Proizvodnja šumskih sotrimenata u periodu januar – maj 2010. godine u odnosu na isti period lani manja je za 9,7 odsto.
– Prodaja sotrimenata u periodu januar – maj 2010. u odnosu na isti period 2009. godine manja je za 5,9 odsto – navodi se u izvještaju Zavoda.
Sekretar Udruženja šumara i prerade drveta u Privrednoj komori Republike Srpske Lazo Šinik rekao je da drvoprerađivačku industriju u Srpskoj u najvećoj mjeri ugrožava uvoz, a posebno zbog toga što je uvozno drvo slabijeg kvaliteta nego što je to navedeno u deklaraciji.
– Iako imamo veoma dobru domaću proizvodnju, ali prekomjeran uvoz i nekvalitetno drvo koje stiže na naše tržište, guši domaću drvopreradu – kazao je Šinik.
Naglasio je da se kupci obično odlučuju za kupovinu jeftinijeg, ali i manje kvalitetnog drveta iz uvoza, nego za domaće drvo koje je mnogo boljeg kvaliteta.
– Na našem tržištu posebno su zastupljeni drvni sortimenti iz Hrvatske, koji se kod nas veoma lako uvezu, a po kvalitetu nisu ni blizu našim proizvodima – rekao je Šinik.
Ističe da na drvoprerađivačku industriju u Srpskoj i dalje utiče ekonomska kriza, jer se manje gradi, te je i manja potražnja za drvetom.
Proizvodnja u preduzećima iz oblasti drvoprerađivačke industrije RS lani je smanjena za oko 30 odsto u odnosu na 2008. godinu.
Firme iz oblasti drvoprerade, ove godine bilježe manji broj narudžbi, a rezultati poslovanja od početka godine na nivou su prošlogodišnjih.
U ovoj godini, kazali su ranije u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS, može se očekivati održavanje proizvodnje na nivou iz 2009. godine, sa tendencijom blagog rasta u drugoj polovini godine.
Nova Borja
Direktor drvne industrije “Nova Borja” iz Teslića Milan Kovačević kazao je da se već sada primijeti oporavak proizvodnje drvnih sortimenata u Srpskoj.
– Od kada smo počeli proizvoditi furnir i namještaj postali smo lojalna konkurencija stranim uvoznicima drvnih sortimenata – kazao je Kovačević.Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
ma mi smo stoka nevidjena, uvozimo drvo, cackalice, kamen, vodu, stvarno ne treba ni da postojimo.