BEOGRAD, Najbolji savjet onima koji putuju u inostranstvo je da prije puta isključe sve aplikacije u mobilnom telefonu, kupe ljetnji promotivni paket svoje mreže ili karticu lokalnog operatera. Svakog ljeta građani Srbije doživljavaju traume i opsjedaju šaltere mobilnih operatora zbog cijena rominga. Ovog ljeta ko se prije putovanja dobro ne obavjesti proći će sa još većim računima. Jer, mnogi imaju “pametne telefone” koji sve vrijeme putovanja skidaju podatke, a operateri to papreno naplaćuju. Račun zbog korišćenja GPRS uvećava se pet-šest puta.
– Najveći broj žalbi dolazi iz neznanja – kaže Žarko Radovanov, iz “Telenora”. – “Smart” telefoni, koji su sve zastupljeniji, redovno se ažuriraju. A kada izračunate da će telefon 24 puta dnevno tokom deset dana ljetovanja skidati podatke sa servera jasno je da će račun biti šokantan.
Poseban problem su razgovori. Mnogi ne znaju (ovo posebno važi za postpejd korisnike) da strani operateri razgovore zaokružuju na minut, čak i ako je neko razgovarao samo šest sekundi i rekao: “U inostranstvu sam!” To znači da je nepotrebno skraćivati razgovore kad se već odazovete.
Korisnicima je najisplativije da, ukoliko putuju u okolne zemlje, uzmu neki od “ljetnjih paketa” koji nude naši operateri i odaberu ono što im odgovara. Jer, pregledanje tabele sa cijenama kod različitih operatera u zemlju u koju se putuje nije najbolje rješenje. “Telekom”, recimo, u nekim zemljama dodatno naplaćuje razgovore u jačem saobraćaju i posebno naplaćuje uspostavljanje razgovora. Ukoliko putujete u Egipat ili Tunis kupite kartice lokalnih operatera.
Radovanov kaže da su naši građani prilično zbunjeni činjenicom da roming u EU zemljama svakog ljeta pojeftinjuje, a računi naših građana koji borave tamo sve su veći.
– Odgovor je jednostavan: kada nešto pojeftini naplati se na drugom mjestu – kaže Radovanov. – Pojeftinjenje važi za međusobni saobraćaj u zemljama EU, ali ne i za nas. Naprotiv, nama je u mnogim slučajevima skuplje. Poseban problem je što neki strani operateri poskupljuju tokom mjeseca. Obračun, pak, stiže krajem mjeseca. Ko je početkom mjeseca razgovarao po jeftinijoj cijeni – kada stigne račun plati skuplje!
Tabela u džep
Operateri “Telenor” i VIP imaju iste cijene za sve mreže u drugim zemljama.
MTS ima različite cijene u zavisnosti čiju mrežu koristi telefon, a razlike mogu biti i do tri puta. Preporučljivo je da korisnici MTS-a sa sobom ponesu tabelu (ima je na sajtu) i ručno svakodnevno traže najjeftiniju mrežu. Ali, nema garancije da ćete najjeftiniju mrežu i koristiti zbog loše pokrivenosti.
Savjeti
Isključite aplikacije na “pametnom” telefonu.
Ne pričajte kraće od 59 sekundi.
U Egiptu i Tunisu kupite lokalne kartice.
Ako koristite Internet neka to bude duže – operateri zaokružuju GPRS na 100 kb.
Korisnici “Telekoma” kad zovu treba da prije broja ukucaju *102*00, pozivni broj zemlje, pa broj koji traže. Novosti