SARAJEVO, Razne agencije, direkcije i instituti u BiH godišnje u prosjeku troše milion KM, a da pri tome imaju manje od 20 zaposlenih i nezavidne rezultate rada.
Ovo je zaključak koji se može izvući pregledom revizorskih izvještaja za 2009. godinu, koji su imali mišljenje s rezervom, ali i onih koji su dobili pozitivnu ocjenu državnih revizora.
Kako se raspolaže javnim novcem može se zaključiti i na primjeru Direkcije za ekonomsko planiranje BiH, koja je prošle godine desetorici stručnjaka isplatila 130.844 KM za autorske honorare.
Revizori su utvrdili da su mjesečni honorari od 1.008 KM isplaćeni retroaktivno, ali se nisu mogli uvjeriti da su svi od 10 članova Vijeća, koje je trebalo da uradi strategiju ekonomskog razvoja BiH do 2013. godine, dostavili svoja “autorska djela”.
“Zato smo mišljenja da su naknade trebalo da budu isplaćivane svakom pojedincu u zavisnosti od stepena njegovog angažovanja, kako je preporučilo i Vijeće ministara BiH, a ne samo na osnovu imenovanja”, piše u revizorskom izvještaju.
Direkcija, koja se bavi ekonomskim planiranjem i na čijem je čelu bivša ministrica finansija Ljerka Marić, nije čak ispoštovala ni pravila za nabavku goriva, pa su u tu svrhu isplatili 2.980 KM iz blagajne, a kupovinu goriva pravdali putnim nalozima.
U većini bh. institucija revizori su primijetili da se službeni mobiteli koriste u privatne svrhe, što potvrđuje i “uplata dopuna” na druge brojeve, a u Direkciji za evropsko planiranje primijećeno je da se sa službenog broja učestvovalo i u televizijskom glasanju.
Ova direkcija imala je godišnji budžet od 1,7 miliona KM, od čega je potrošeno 1,2 miliona KM, a bilo je i prekoračenja u odnosu na plan kada su u pitanju troškovi mobilnih telefona i reprezentacije.
Direkcija je imala i donacije u 2009. godini od 2,2 miliona KM, međutim neki projekti su prekinuti pa je vraćeno donatoru 1,5 miliona KM, ali revizori navode da tu odgovornost ne snosi ova institucija.
Agencija za poštanske usluge BiH sa svojih devet zaposlenih potrošila je prošle godine 684.000 KM, a planirali su da će potrošiti 970.000 KM. U ovoj agenciji tražili su novi poslovni prostor i raspisali tender na kome su izabrali ponudu, sve u skladu sa zakonom, pa umjesto što su plaćali 4.069 KM mjesečno zakup, sada ga plaćaju 9.126 KM, a nisu dobili ni 100 metara kvadratnih više prostora.
Pomenuta agencija ocijenjena je pozivno kao i Agencija za nadzor tržišta BiH koja ima 17 zaposlenih i koja je potrošila 683.000 KM u prošloj godini, a revizori im preporučuju da poboljšaju sistem internih kontrola. Dobro je poslovala i Agencija za osiguranje u BiH koja je sa deset zaposlenih obavila svoj plan za prošlu godinu i potrošila 573.000 KM.
Agencija za sigurnost hrane BiH, na čijem je čelu Sejad Mačkić, planirala je budžet tako da su za plate zaposlenih potrošili svega 52 odsto, a od 238.800 KM planiranih za naknade članovima Nadzornog i Upravnog odbora, isplatili su svega 10.000 KM zbog isteka mandata. Ovdje je petoro zaposlenih primalo 400 KM mjesečno za odvojeni život, čak i u vrijeme godšnjih odmora.
Sve izvještaje o radu ovih institucija usvojio je i Savjet ministara BiH i bh. parlament, gdje juče nismo našli sagovornika za ovu temu jer većina pozvanih je ili bilo nedostupno ili nisu odgovarali na pozive.
Visoko i niže obrazovanje
Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH imaju 17 zaposlenih, a ukupan budžet bio je skoro 1,2 miliona KM, uz odobrene donacije od 144.200 KM. Ova agencija je za putne troškove potrošila 24.184 KM, ne pravdajući put u roku pet dana kako je propisano.
Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH ima 15 od predviđenih 35 zaposlenih.
“Na osnovu odluke Agencije izvršena je nabavka novogodišnjih paketića za djecu zaposlenih u iznosu od 500 KM. Agencija je plaćala zakup stana za direktora i zamjenika direktora u iznosu od 600 KM pojedinačno iako ona ne smije preći osnovicu plate koja je bila 458 KM”, utvrdili su revizori. Nezavisne novine