BEOGRAD, Kako nam je saopštila zvanična državna statistika, cijene roba i usluga u Srbiji nisu se, u junu, ni za promil povećale u odnosu na cjenovnike koji su važili za maj. Od Nove godine cijene roba i usluga povećane su za 5,2 odsto, a što je ispod donje granice godišnjeg procenta inflacije (šest plus-minus dva).
Zagledan u novčanik, ali i u sve skromniji sadržaj potrošačke korpe, prosječan građanin teško da može da vjeruje statistici. Zna, recimo, da mu je, na nedjeljnom nivou, odlazak na pijacu skuplji bar po pet odsto. Na mjesečnom planu, nabavka svježeg voća i povrća koja je u maju mogla da se izvede za 1.000 dinara, sada zahtjeva izdvajanje bar 1.200 dinara.
Ponajviše je poskupilo voće koje stiže iz inostranstva. Tako su banane, a koje su se tokom maja kupovale po cijeni od 70 do 90 dinara, danas po kilogramu i do 160. Limun koji se dugo držao sa cijenom 80-100 dinara, trenutno je nemoguće nabaviti bez izdvajanja oko 160 dinara po kilogramu. Ako ovih dana želite da kupite jabuke, iznenadiće vas ponuda. Naime, dok smo ih tokom maja plaćali 35-60 dinara po kilogramu, sada su i do 170 dinara.
Ako je sudeći po cijeni žitarica na Produktnoj berzi u Novom Sadu, teško da ćemo na jesen jesti hljeb i ostale namirnice od raznih vrsta brašna, ali i ulje, po sadašnjim cijenama. Jer, već početkom juna bilježi se dalji rast cijene kukuruza, kao i skok cijene zrna soje i sojine sačme. Loše vrijeme je, naime, uticalo na slabu ponudu prirodno suvog kukuruza, a što je automatski i podiglo cijenu ovog artikla na nedjeljnom nivou za čak 7,79 odsto.
Pšenica se, na Produktnoj berzi, drži na nivou iz maja, ali kako najavljuju mlinari, na poskupljenje brašna i testenina može se računati po završetku žetve, što znači za nešto više od mjesec dana. Slične najave daju i šećerane, a koje računaju da će od septembra, kada počne nova proizvodnja, u cijenu šećera morati da se dodatno ukalkuliše i skok cijena goriva, koja u cijeni šećera učestvuje sa oko 20 odsto, ali i rast evra u odnosu na dinar.
Poskupio nam je, tokom juna, i taksi prevoz za 12 odsto, a aviokarte u čarter saobraćaju će svakog turistu koji krene ka nekoj od morskih destinacija koštati deset evra više.
Kako je početak ljeta i vrijeme za renoviranje stanova, izvjesno je da ćete, s obzirom na to da gotovo svi majstori svoje usluge obračunavaju u evrima, iste platiti više nego da ste ovaj posao odradili u maju. Slično je i sa uslugama vodoinstalatera, električara….
Registrovani trgovci, u najvećem broju slučajeva, bar za sada odlučuju da povećane proizvođačke cijene dijela industrije ne prebacuju na kupce, već su značajno umanjili svoje marže. Nezvanično, najveći dio trgovaca marže je umanjio sa 30 na deset, pa čak i na pet odsto.
Da građani imaju značajno manje novca nego ranije govori i podatak zvanične statistike objavljen u četvrtak da je promet robe u trgovini na malo u maju je bio manji za 3,3 odsto, nego u istom mjesecu prošle godine, a čak 7,2 odsto manji nego početkom 2010. godine.
Bijela tehnika
Uprkos najavama uvoznika bijele tehnike da će, zbog rasta kursa evra, ali i uvedene ekološke takse za koju su trgovci odlučili da je prebace na krajnjeg korisnika, njihovi proizvodi poskupiti više od 20 odsto, iznos po kome ćete platiti novu veš mašinu, televizor ili šporet uglavnom su na nivou s početka godine. Razlog za to je što još uvijek nisu, zbog male tražnje potrošene stare zalihe roba koje su uglavnom nabavljene uz obračun kursa oko 90 dinara. Novosti