BEOGRAD, Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o podršci građevinskoj industriji u uslovima krize koji, prema navodima predlagača, treba da pomogne prevazilaženje negativnih efekata ekonomske krize i da podstakne razvoj i upošljavanje domaćih preduzeća koja se bave proizvodnjom građevinskog materijala.
Zakon je usvojen glasovima 127 poslanika vladajuće koalicije.
Zakon predviđa da država subvencioniše kamate po kreditima za finansiranje stambene izgradnje, a biće omogućena i kupovina stanova na lizing.
Ciljevi zakona su podsticanje razvoja i upošljavanja domaćih preduzeća koja se bave proizvodnjom građevinskog materijala, zadržavanje postojećeg nivoa zaposlenosti uz mogućnost otvaranja novih radnih mjesta, kao i podsticanje privrednog razvoja.
Kako je navedeno, u skladu sa tim zakonom finansiraće se izgradnja škola i obdaništa, bolnica i drugih zdravstvenih ustanova, stanova, autoputeva i državnih puteva, sportskih objekata, onih iz oblasti kulture, kao i drugi objekti od javnog značaja za šta će biti izdvojeno 300 miliona evra.
Zakonom je utvrđeno da će Vlada na prijedlog nadležnih ministarstava odnosno nadležnog organa jedinice lokalne samouprave utvrđivati listu projekata za izgradnju, rekonstrukciju, odnosno adaptaciju, koji se u cjelosti ili djelimično finansiraju iz sredstava budžeta jedinice lokalne samouprave, autonomne pokrajine, odnosno Republike Srbije.
U realizaciji tih projekata mogu učestvovati građevinska preduzeća čije je sjedište na teritoriji Srbije, koja imaju odgovarajuće iskustvo i reference i zapošljavaju značajan broj radnika, odnosno prema svojim tehnološkim kapacitetima mogu zaposliti značajan broj radnika, a prema kriterijumima koji će se utvrditi posebnim aktom Vlade.
Pri realizaciji tih projekata mora se koristiti domaći građevinski materijal u učešću najmanje 70 odsto od ukupno potrebnog građevinskog materijala i ugrađene opreme, ukoliko se oprema istog kvaliteta proizvodi u Srbiji, prema predmetu i predračunu iz glavnog projekta.
Vlada bliže propisuje uslove i način finansiranja za svaki pojedinačni projekat, a posebno utvrđuje najnižu i najvišu cijenu za posebne radove, po fazama realizacije projekta, odnosno izgradnje objekta.
Na postupak izbora projektanta, vršioca tehničke kontrole, izvođača radova, vršioca stručnog nadzora, kao i vršioca tehničkog pregleda, odnosno za potrebe projektnog finansiranja za izgradnju objekata, primjenjuje se pregovarački postupak bez objavljivanja javnog poziva u skladu sa zakonom kojim se uređuju javne nabavke, utvrđeno je zakonom.
Zakon stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku” i prestaje da važi 31. decembra 2011. godine. Beta