TORONTO, Lideri grupe 20 najrazvijenijih zemalja svijeta (G20) pokušaće danas, na završetku dvodnevnog samita u Torontu, da približe stavove i usvoje zajedničku strategiju za ubrzaniji izlazak iz tekuće globalne ekonomske krize.
Predsjednik SAD Barak Obama je na samitu “dvadesetorice” ponovio stav njegove zemlje koja smatra da je podsticanje potrošnje najbolji način podsticanja ekonomskog rasta.
Raste, međutim, broj zemlja u G20 koji se protive takvoj američkoj stratregiji oporavka jer vjeruju da je, nakon lekcije koja je dobijena izbijanjem dužničke krize u Grčkoj, bolje preduzeti mjere za radikalnu budžetsku štednju, povećanjem poreza i drugim mjerama za obuzdavanje prekomjerne potrošnje, prenosi agencija AP.
Njemačka kancelarka Angela Merkel je izjavila novinarima da je na samitu sa Obamom postigla “međusobno razumjevanje”, povodom evropskih planova za smanjenje budžetskih izdataka, javlja britanski radio Bi Bi Si.
“Raprava nije bila kontraverzna, bilo je mnogo međusobnog razumjevanja”, kazala je Merkelova, objašnjavajući suštinu njenih razgovora sa američkim predsjednikom.
Specijalni izvještač Bi Bi Si – ija sa samita “dvadesetorice” napominje da su evropske zemlje počele masovno da sprovode kresanje javnih troškova kako bi smanjile ogromne budžetske deficite.
Vašington je, međutim, izrazio zabrinutost da bi takve mjere mogle da uspore globalni privredni rast i ekonomski oporavak, a Bi Bi Si ukazuje na nastojanje zvaničnika G20 da umanje razlike između SAD i Evrope u tom pitanju.
Američki ministar finansija Timoti Gajtner je izjavio da su svjetski lideri svjesni potrebe da “rade zajedno” kako bi se stvorili uslovi za održiv i stabilan globalni privredni oporavak.