BEOGRAD, Srbija namjerno oteže izdavanje vinograda na Bisernom ostrvu u kojima se pravi „muskat krokan“ iako su mi u Ministarstvu poljoprivrede Srbije obećali da će sve biti završeno do kraja maja. To rade zato što im se ne sviđa što sam ja vlasnik brenda od 2000. godine i, kako sam shvatila iz razgovora sa nekim ljudima u Vladi, pokušavaju da nađu način kako bi to opet nekom drugom dali. To su već jednom uradili 2005. godine, kaže Vera Simić, direktorka IBIS-a, firme koja jedina u Srbiji može da proizvodi i pakuje „muskat krokan“.
Ona ističe da je prije 15 godina otkupila cijelu proizvodnju vina „muskat krokan“, a desetak godina vodi borbu da zaštiti svoje vlasništvo nad jedinstvenim vinom koje se pravi samo od vinove loze sa Bisernog ostrva kod Novog Bečeja. U vrijeme komunizma sve proizvedene količine vina završavale su kod Josipa Broza i saveznih organa.
” Poslije naše tužbe država je početkom ove godine raskinula ugovor iz 2005. godine o zakupu 224 hektara sa firmom „Europan“, među kojima je i 17 hektara pod čuvenom lozom. Sada bi trebalo da se raspiše novi konkurs o davanju ove zemlje u najam, ali Ministarstvo poljoprivrede okljeva. S obzirom na to da je moja firma IBIS vlasnik žiga i brenda, logično je da država pregovara sa mnom o zakupu vinograda, ali izgleda da oni hoće da ih daju nekom drugom. Ako se to desi, ponovo bih podnijela tužbu, jer neki novi zakupac ne može da proizvodi vino pod nazivom „muskat krokan“. Nemam ništa protiv da sa nekom firmom uđem u strateško partnerstvo, ali ne na ovaj način”, objašnjava Simićeva.
Najgore je, prema njenim riječima, što država Srbija godinama pomaže falsifikatorima, dok vinograd na Bisernom ostrvu, blago Srbije, propada. Ona se pita kome je to u interesu jer je riječ o vinovoj lozi i vinu jedinstvenom u Srbiji i svijetu.
U Ministarstvu poljoprivrede ističu da oni ništa ne koče jer problem nije u njihovoj nadležnosti.
” U skladu sa Zakonom o poljoprivrednom zemljištu, za izdavanje zemljišta u zakup nadležna je lokalna samouprava. Vlasništvo nad žigom ne znači da je firma vlasnik državnog poljoprivrednog zemljišta, vinograda”, ističu i Ministarstvu. Na pitanje da li je najbolje rješenje da se sa firmom IBIS, kao vlasnikom žiga, pregovara o zakupu, u Ministarstvu odgovaraju da je licitacija najbolji način za odluku ko će dobiti zemlju.
Milivoj Vrebalov, predsjednik opštine Novi Bečej, kaže da se čeka odluka suda o poništavanju zakupa sa firmom „Europan“ zbog lošeg gazdovanja. Kada se to desi, opština će izraditi predlog za zakup i zatražiti saglasnost Ministarstva.
” Niko nema ništa protiv firme IBIS. Ako ispuni uslove zakupa i da najbolju ponudu, onda će i dobiti vinograde. Opština će u saradnji s Poljoprivrednim fakultetom uraditi studiju o zemljištu, kako se ne bi ponovilo da zakupac ne vodi računa o njemu. Tražićemo ozbiljnog investitora i sigurne investicije. Teško je da će vinogradi biti odvojeni od ostalog zemljišta, ali konačnu odluku donjećemo uz savjet struke”, objašnjava Vrebalov.
Na pitanje da li je bolje da se pregovara sa firmom IBIS, Vrebalov ističe da je država tu napravila dosta propusta.
” Svaka čast vlasnici te firme na onome što je uradila na promociji „muskat krokana“, ali država je pogrješila što joj je zaštitila ime i etiketu jer IBIS nije imao geografsko porijeklo, vinograde, proizvodnju. Ona je bila samo distributer tog vina, nije ga proizvodila, a bez toga nema geografskog porijekla”, ističe prvi čovjek novobečejske opštine.
„Muskat krokan“ je prijatnog ukusa, pitak, pun, harmoničan i jak – može da se popije tek čaša, dvije, kažu poznavaoci. Vino koje je nekad bila vrhunska poslastica na evropskim dvorima, danas uspjeva još samo na Bisernom ostrvu. Blago i tiho kao Tisa na čijim obalama rađa. Čokote je zasadio grof Gedeon Rohonci, iz milošte zvani grof Gida, prije više od sto godina. Blic