NJUJORK, Juče su na Wall Streetu cijene većine akcija pale, nakon Fedovog opreznog osvrta na situaciju u privredi i novih podataka o slabosti američkog tržišta nekretnina.
Tržište se našlo pod pritiskom nakon podatka da je prodaja novih kuća u maju pala za rekordnih 32,7 odsto, na samo 300.000 jedinica, najniži nivo od 1963. godine, od kada se vode ti podaci. S obzirom da su porezne olakšice kupcima prvih kuća istekle 30. aprila, analitičari su očekivali pad prodaje, no za samo 19 odsto, na 410.000 jedinica.
S&P indeks građevinskog sektora potonuo je nakon ovih podataka na najniži nivo u četiri mjeseca, no kasnije se oporavio, završivši u plusu od 1,2 odsto, zahvaljujući nadi ulagača da je za građevinare najgori period ipak prošao. Svi posljednji podaci s tržišta nekretnina i rada pokazuju da je oporavak američke privrede na ‘staklenim nogama’, pa ulagače nije iznenadio osvrt centralne banke na situaciju u privredi koji je manje optimističan od onoga prije mjesec dana.
Nakon redovitog dvodnevnog sastanka, čelnici Feda poručili su da finansijska situacija ne pruža više podršku rastu privrede kao prije. Premda se u saopštenju to ne spominje, analitičari kažu da je Fed zasigurno mislio na rizike od evropske dužničke krize na američku privredu. “Ovo je saopštenje zasigurno negativnije od prošloga. Fedove procjene nisu sjajne, no to nije neočekivano, s obzirom na posljednje podatke s tržišta rada i nekretnina”, kaže Dan Cook, analitičar u firmi IG Markets.
Zbog slabosti privrede, Fed je, kao što se i očekivalo, poručio da ključne kamatne stope i dalje ostaju nepromijenjene na rekordno niskim nivoima. To je pozitivno za tržište kapitala, no oprezan Fedov osvrt na privrednu situaciju izazvao je pad cijena akcija u mnogim sektorima, a među najvećim gubitnicima bio je bankarski. KBW indeks tog sektora pao je 0,7 odsto.
Dow Jones Industrial Average ojačao je 0,05 odsto, na 10.298 bodova, dok je Standard & Poor's 500 pao 0,30 odsto, na 1.092 boda, a Nasdaq Composite 0,33 odsto, na 2.254 boda. Hina