BEOGRAD, Povećanje poreza na dodatu vrijednost (PDV) bi imalo za posljedicu rast cijena, kaže direktor za korporativne poslove “Denjub fuds grupe” Rade Pribićević.
To bi nepovoljno uticalo i na poslovanje privrede i standard građana bez obzira na to što bi taj potez pratila druga kontramjera – smanjenje poreza na zarade.
On tvrdi da bi povećanje PDV od tri odsto, što predlaže ministarka finansija Diana Dragutinović, bila zaista radikalna mjera koja bi za rezultat imala kontraefekat u vidu smanjenja budžetskih prihoda.
Ukoliko se uveća PDV imaćemo pad tražnje, manju prodaju i u krajnjoj liniji gubitak radnih mjesta, rekao je Pribićević i naveo da poreskoj reformi treba pristupiti oprezno i naći pravo sistemsko rješenje koje će podsticati privredni razvoj.
“Smanjenje poreza na zarade bi bila pozitivna mjera koja bi dovela do većeg zapošljavanja, ali kao što vidimo ta se mjera ne spominje samostalno već u ‘kombinaciji’ sa drugom mjerom gdje se neka druga naknada povećava ne bi li se kompenzovao gubitak koji na ovoj drugoj strani nastaje”, kazao je Pribićević.
Pribićević je podsjetio i “da je planiranje poslovanja u privredi već otežano imajući u vidu nestabilni kurs dinara koji, kako stvari stoje, poništava dobre rezultate kompanija”.
Privreda neće moći još dugo da podnese teret nestabilnosti kursa i izvjesno je da će cijene morati uskoro da se povećaju, rekao je Pribićević.
“Svi pričaju o magičnoj brojci od 110 dinara za jedan evro, ali mislim da bi taj trenutak kada će svi proizvodi poskupiti mogao da nastupi i prije nego što evro dostigne tu vrijednost”, kazao je Pribićević.
Prema njegovim riječima, da su normalne okolnosti na tržištu i da nema pada tražnje, cijene proizvoda bi već trebalo da skoče.
“Bojim se da će vrlo uskoro, ako se ovakvo kretanje kursa nastavi, doći trenutak kada neće biti bitne sve ove kalulacije i činjenica da ljudi raspolažu sa manje novca jer ćemo mi doći u situaciju da ćemo morati ili da podignemo cijene ili da poslujemo negativno, a to je nešto što nijedna kompanija sebi ne može da dozvoli”, zaključio je Pribićević.
“Denjub fuds grupa”, u kojoj je Pribićević jedan od vodećih rukovodilaca, obuhvata, inače, četiri velike kompanije – “Knjaz Miloš”, “Bambi-Banat”, “Subotičku mlekaru” i “Imlek”. Tanjug