DŽEDA, U Saudijskoj Arabiji raste nezaposlenost koja najviše pogađa žene i mlade ljude, jer saudijske firme radije zapošljavaju strance koje manje plaćaju.
Naime, u Saudijskoj Arabiji stopa nezaposlenosti ne prestaje da raste posljednje decenije – 2009. je iznosila 10,5 odsto, što je skok sa 8,2 odsto iz 2000.
Istovremeno je u Saudijskoj Arabiji rastao broj stranaca koji su tu dobili posao i kojih sada ima 6,2 miliona, dok je saudijskih radnika 2008. bilo svega 0,8 miliona.
Mnoge privatne firme u ovoj naftom bogatoj državi radije upošljavaju jeftinu radnu snagu iz prekomorskih zemalja, najviše iz Azije. Prošle godine su stranci u privatnom sektoru u Saudijskoj Arabiji zarađivali mjesečno u prosjeku 764 rijala (203,7 dolara) dok su istovremeno Saudijci imali prosječnu platu od 3.137 rijala. Razlika je veća utoliko što su Saudijci na rukovodećim mjestima u privatnim firmama.
I dok mladi Saudijci teško dolaze do radnih mjesta, istovremeno raste njihov ukupni broj, jer se stanovništvo Saudijske Arabije godišnje uvećava po stopi od 2,4 odsto i veće je za 21 odsto danas u odnosu na 2000.
Sada oko 70 odsto nacije od 18 miliona stanovnika ima u prosjeku manje od 30 godina i trebalo bi da je pred njima budućnost. Vlasti u Džedi to znaju i od 2008. sprovode četvorogodišnji plan stimulativnog upošljavanja mladih Saudijaca za šta je izdvojeno 400 milijardi dolara.
Kampanja pod sloganom “Saudijska (Arabija) je za Saudijce” rasplamsala se na sajtovima u zemlju i inostranstvu, a cilj je da se u radnoj populaciji napravi balans domaćih i stranih radnika.
Slična akcija je bila i 1994. kada je vršena “saudizacija” tržišta rada uvođenjem kvota za upošljavanje lokalnih i stranih radnika. Akcija je propala, jer je samo 10 odsto firmi sprovelo “saudizaciju”, prema podacima iz 2009.
U istom periodu je vlada sa 2,4 milijarde dolara izvršila reformu obrazovnog sistema kako bi se školovalo što više mladih, a posebno žena. Vlada je pritom naišla na jak otpor vjerskih vođa koji su tražili da u udžbenicima budu zastupljeni i religiozni tekstovi.
Mnogi Saudijci su diplomci univerziteta u SAD i u Australiji, ali i oni teško nalaze posao kod kuće, sem u nasljeđenim porodičnim firmama gdje ih čekaju “fotelje”.
Na spiskovima samo jedne agencije za zapošljavanje u Džedi ima više od 4.000 Saudijaca sa diplomama stranih prestižnih univerziteta, dok istovremeno skoro svi stranci koji rade u Saudijskoj Arabiji nemaju univerzitetsko znanje i čak polovina njih radi na poslovima za koje su diplome neophodne. Tanjug