SANKT PETERBURG, Rusija će, kao i brojne evropske zemlje, morati da poveća starosnu granicu za odlazak u penziju zbog rastućeg deficita budžeta Penzionog fonda.
“Kada ćemo donijeti takvu odluku – za godinu, dvije ili pet – sada nije toliko važno, ali svakako ćemo morati to da uradimo”, kaže ruski ministar finansija Aleksej Kudrin.
Kudrin dodaje da će povećanje penzione granice podržati penzioni sistem zemlje, čak i uprkos postepenog starenja stanovništva.
Na 128 radnika sada u Rusiji dolazi 100 penzionera, 2012. godine taj odnos će se smanjiti na 112, a do 2030. godine će se broj penzionera izjednačiti sa brojem zaposlenih.
U martu ove godine Kudrin je upozoravao da će se ove godine deficit Penzionog fonda udvostručiti sa sadašnjih 130-170 milijardi rubalja (4,2 – 5,5 milijardi dolara).
On je istakao da će deficit Penzionog fonda Rusije u 2011. godini dostići oko bilion rubalja, precizirajući da je nivo socijalnih troškova u ruskom budžetu već sada oko 13 odsto bruto domaćeg proizvoda, a da će ruska vlada ubuduće sve teže povećavati troškove za socijalni sektor.
Žene u Rusiji sada odlaze u penziju sa 55, a muškarci sa 60 godina, što je među najnižim starosnim granicama u Evropi. Brojne evropske zemlje – među kojima su i Francuska, Njemačka, Španija i Italija – su donijele odluku da povećaju penzionu granicu.
Povećanje starosne granice za odlazak u penziju neće riješiti problem deficita penzionog fonda, upozorio je međutim predsjednik fonda Anton Drozdov precizirajući da bi se na taj način problem tek djelimično riješio do 2020. godine. Tanjug