BEOGRAD, Prijedlog privrednika da se kurs veže za kretanje inflacije je prilično problematičan, kaže ekonomski savjetnik premijera Srbije Milojko Arsić.
Arsić ocjenjuje da poslije određenog vremena kurs više ne bi mogao da se kontroliše.
“Kurs bi se kretao kao inflacija, što znači da je takozvani realni kurs nepromjenjen. Osnovni problem sa takvom politikom kursa sastoji se u tome što ravnotežni ili održivi devizni kurs ne zavisi samo od inflacije, nego zavisi i od velikog broja drugih faktora”, objasnio je Arsić.
Održiv devizni kurs zavisi i od spoljno-trgovinskog bilansa zemlja i od odnosa produktivnosti privrede Srbije i produktivnosti drugih zemalja ili korelacije kamatnih stopa u Srbiji i kamatnih stopa u svijetu, objasnio je Arsić.
“Ako je kurs usklađen samo sa kretanjem cijena, a nije usklađen sa kretanjem ostalih parametara, onda stvarni kurs može da značajno odstupa od ravnotežnog nivoa i u takvoj situaciji po pravilu nakon određenog vremena dolazi do kraha deviznog kursa”, upozorio je Arsić.
Arsić smatra da ne bi bilo dobro za Srbiju, niti je to uobičajeno u svijetu, da stabilnost kursa cijena i smanjenje nezaposlenosti budu podjednako važni ciljevi za monetarnu politiku.
Za Narodnu banku Srbije (NBS) treba da bude prvi i nesporni cilj održavanje stabilnosti cijena, stabilnost kursa treba da bude u funkciji ostvarivanja tog cilja centralne banke, a što se tiče borbe protiv nezaposlenosti, to je prvenstveni zadatak Vlade Srbije, kazao je Arsić.
Uloga NBS je tu relativno mala i ona se praktično svodi samo na povećanje likvidnosti pirivrede, u situaciji kada je stopa rasta privrede ispod takozvanog prirodnog ili ravnotežnog nivoa, objasnio je član Ekonomskog savjeta predsjednika Vlade Srbije.
Komentarišući prijedlog grupe privrednika i ekonomista, u kojem su oni zatražili ne samo stabilan, nego i predvidljiv kurs dinara, Arsić je ocijenio da to nije dobar prijedlog, odnosno, za privrednike to ne bi bio dobar način zaštite od deviznog rizika.
Arsić je napomenuo da se u NBS upravo radi na razvoju terminskog tržišta hartija od vrijednosti i drugih instrumenata, da bi se privrednici zaštili od promjene kursa u budućnosti.
U odgovoru na pitanje koliko su pomenuti prijedlozi u skladu sa budućom strategijom razvoja Srbije, koju vlada priprema, Arsić je rekao da ima određenih sličnosti, kao što je identična ocjena i vlade i grupe privrednika i ekonomista da je postojeći model razvoja neodrživ, da u budućnosti privreda Srbije treba da se zasniva prije svega na izvozu, a ne na domaćoj potrošnji, kao i da u strukturi izvora sredstava za investicije treba da bude značajnije učešće domaće štednje.
Razlike u stavovima postoje oko načina vođenja monetarne politike, odnosno, politike kursa, kazao je Arsić.
Komentarišući zalaganje predstavnika Poslovnog kluba “Privrednik”, Udruženja korporativnih direktora i SES-a, da država obezbijedi jeftiniji kapital za poslovanje privrede, osnivanjem fonda ili banke za razvoj, Arsić je potvrdio da vlada radi na tome, razmatra se mogućnost i prave se planovi za osnivanje razvojne banke.
“To je nešto što postoji u velikom broju zemalja i to treba da doprinese ostvarivanju efikasnije državne intervencije u privredi”, zaključio je Arsić.
Pomenute asocijacije privrednika i ekonomista uputili su 9. juna istovjetna pisma sa prijedlozima predsjedniku i premijeru Srbije, Borisu Tadiću i Mirku Cvetkoviću, kao i predsjedniku Savjeta Narodne banke Srbije Dejanu Šoškiću. Tanjug