BEOGRAD, Kada bi se ostvarila sva predizborna obećanja, pred lokalne izbore zakazane za 20. jun, u Bor bi se u narednom periodu slilo bezmalo – milijardu evra investicija!
Sa kanadskom projektantskom kućom SNC “Lavalin”, parafiran je ugovor o izgradnji nove topionice i fabrike sumporne kiseline, vrijedan 175 miliona evra. Pored toga, država je već za kupovinu nove opreme za rudnike u Boru i Majdanpeku investirala dodatnih 27 miliona evra, koji su iskorišćeni za kupovinu 10 velikih kamiona za prevoz rude, nosivosti 220 tona, po dva bagera i buldožera, kao i po jedna bušilica i grejder.
Ne treba, međutim, zaboraviti obećanja o investiciji od dodatnih 450 miliona evra u rudarstvo, 250 miliona evra u izgradnju prve solarne elektrane u Srbiji, završetku hotelskog kompleska “Jelen-Hajat,” na Crnom vrhu, i kapitalnog objekta na ulazu u grad zvanog “Kapije Bora”, izgradnji autoputa Bor – Beograd, preko Markovca…
Ukoliko bi se sve obećano i ostvarilo, u naredne četiri godine u Boru i Majdanpeku bi se godišnje proizvodilo do 60 hiljada tona bakra, što bi, uporedo sa otvaranjem novih rudnika, RTB Bor, definitivno, ponovo načinilo pravim industrijskim centrom i nosiocem privrednog razvoja Srbije.
Međutim, neki domaći privrednici otvoreno su izrazili sumnju u ovakav scenario, uz ocjenu da je klima privrednog oporavka RTB Bor napravljena vještački i da se plate rudara, koje u prosjeku iznose između 66.000 i 88.000 dinara, dotiraju iz republičkog budžeta.
U prilog ovoj tvrdnji, bez sumnje, svakako govori podatak da je RTB Bor prošle godine zabilježio gubitak od 86,5 miliona dolara! Međutim, od te sume, po tvrdnjama nadležnih u borskoj kompaniji, čak 35 miliona američkih novčanica otpada na finansijsko poslovanje. Konkretno, riječ je o gubitku na kursnim razlikama i kamatama na aranžmane koji su sklapani do 2000. godine. I, kako se naglašava, na taj gubitak menadžment basena nije mogao da utiče.
Najveći domaći povjerilac RTB Bor svakako je Elektroprivreda Srbije, kojoj borska kompanija duguje bezmalo devet milijardi dinara.
– Do novembra 2008. godine, RTB je redovno izmirivao svoje obaveze za struju – kazao nam je ranije Momčilo Cebalović, direktor sektora za odnose sa javnošću u EPS. – Ali, od tada do danas borska kompanija EPS nije ni dinar platila za isporučenu električnu energiju.
Kada je dug dostigao oko šest milijardi dinara, zaključkom Vlade Srbije, donijetim krajem prošle godine, on je konvertovan u kapital EPS u RTB. Međutim, domaća elektroenergetska kompanija do danas ne zna koliki je njen udio u najvećem srpskom proizvođaču bakra i plemenitih metala, jer transformacija RTB u jedinstveno preduzeće, iako je bila najavljena prije gotovo dvije godine, još nije obavljena.
Poslovanje
U menadžmentu RTB napominju da je na minus u tekućem poslovanju od 48 miliona dolara uticalo i to što su 17 miliona dolara, koji su utrošeni za radove u rudnicima i za remonte, predstavljeni kao gubitak, mada je, ističu, “jasno da je riječ o investicijama”. Takođe, kako tvrde nadležni, uz novu opremu, već u avgustu RTB će, prvi put nakon dugo godina, poslovati pozitivno i početi da redovno servisira sve dugove državi. Novosti