SKOPLJE, Smanjenje budžetskih rashoda u Makedoniji za 76 miliona evra neće u većoj mjeri uticati na privredu, jer je to blago smanjenje vladinih troškova. Smanjenje javnih troškova i dalje je znatno manje od smanjenja prihoda u državnu kasu, procjenjuju eksperti.
Budžetski deficit Makedonije i dalje je visok. Deficit je za tri mjeseca ove godine gotovo dostigao polovinu planiranog za cijelu godinu. Vlada Makedonije u prvom tromjesečju ove godine imala je budžetski deficit od 66,3 miliona evra.
Kako je kazao ministar finansija Zoran Stavreski povodom najnovijeg rebalansa, usvojenog krajem prošle nedjelje, sredstva za fond zdravstva biće povećana za 1,12 milijardi denara (18,2 miliona evra) dok će penzijski fond dobiti dodatnih 450 miliona denara, kako ne bi ostao bez sredstava za isplatu penzija.
On je istakao da će u okviru mjera štednje plate državnim funkcionerima biti smanjene za deset odsto, što će omogućiti uštedu od nekoliko stotina miliona denara u toku godine.
Kresanje troškova najnovijim rebalansom je malo, i u septembru ili oktobru treba očekivati novo prekrajanje budžetskih projekcija.
Sve to pokazuje da je vlada nastavila sa politikom obimnih javnih rashoda i da nema političke volje da se uđe u reforme, ocjenjuju ekonomisti.
Zoran Jovanovski iz opozicione partije SDSM kazao je da je krajem prošle nedjelje usvojeni rebalans trebalo da bude bar 115 miliona evra, a ima onih koji su procjenili da je to smanjenje trebalo da bude i 212,8 miliona evra.
Ta partija negativno ocjenjuje i smanjenje svote za kapitalne investicije i podsjeća da se isto desilo i lani kada je umjesto planiranih 29 milijardi denara na kapitalne investicije na kraju otišlo svega 13 milijardi denara (211 miliona evra).
Investicije u puteve se tako, najnovijom odlukom vlasti, smanjuju za 20 odsto, odnosno na 20 miliona evra, prenose makedonski mediji koji se ovih dana intenzivno bave komentarima poslije rebalansa budžeta. Biznis