KAN, Predsjednik uprave ruske kompanije Gasprom Aleksej Miler ocijenio je da će se tržište gasa u potpunosi oporaviti u 2012. godini.”Vjerujem da će se do 2012. godine tržišta vratiti na normalan nivo”, kazao je Miler u razgovoru s novinarima na Godišnjoj skupštini Evropskog biznis foruma u Kanu 10. juna.
On je naveo da Gasrpom planira da u 2012. proizvode više gase nego prije svjetske ekonomske i finansijske krize i da očekuje da tada dođe do oporavka tržišta ne samo zbog rasta tražnje u Evropi već i na azijskom tržištu.
Miler je kazao da je za Gasprom interesantna i Azija, ali je naglasio da širenje na azijsko tržište ni na koji način neće ugroziti sigurnost isporuka gasa u evropske zemlje.
“Gas na azijsko tržišta će se isporučivati iz izvora u istočnom Sibiru, dok se Evropa snabdjeva iz zapadnog Sibira”, rekao je šef Gasproma.
On je ocijenio i da će cijena gasa sve više zavisiti od finansijskog tržišta, a ne od ponude i tražnje, i dodao da očekuje da će se cijene gasa na berzanskom tržištu i cijene u dugoročnim ugovorima izjednačiti do 2012. godine.
Prema njegovim riječima, cijene gasa u dugoročnim ugovorima povezane su sa cijenom nafte, a očekuje se da će do 2012. godine cijena sirove nafte premašiti 100 dolara po barelu.
Miler je kazao i da će projekat gasovoda Južni tok dobiti novi zamah na Ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu od 17. do 19. juna.
Kako je precizirao, na njemu će biti formulisan aranžman koji će se odnositi na novi projekat sa italijanskom kompanijom Eni i trebalo bi da se potpiše dokument o učešću francuske energetske komapnije EDF u Južnom toku.
Miler je istakao i da će studija izvodljivosti za dio gasovoda Južni tok kroz Srbiju biti završena do kraja ove godine. “Ubrzano radimo na tome”, kazao je on i dodao da će studija izvodljivosti za čitav projekat gasovoda koji će ruski gas dovesti do potrošača u Evropi biti završen u 2011. godini.
Miler je kazao i da će izgradnja gasovoda početi 2013, a da će projekat biti završen i isporučiti prve količine gasa u decembru 2015. godine.
Budući magistralni gasovod Južni tok, zajednički projekat Gasproma i italijanskog Enija, trebalo bi da prenosi ruski gas ispod Crnog mora, cjevovodom dugim 900 kilometara, do Bugarske i preko Srbije do drugih evropskih zemalja.
Vrijednost investicije je procjenjena na 20 milijardi evra, kapacitet gasovoda trebalo bi da bude 63 milijarde kubnih metara godišnje, a rok za završeta radova je kraj 2015. godine.
Međudržavni sporazumi o izgradnji Južnog toka potpisani su sa Bugarskom, Srbijom, Mađarskom, Grčkom, Slovenijom, Hrvatskom i Austrijom. Beta