BANJALUKA, Nikakve kriminalne grupe nisu ušle u Upravu za indirektno oporezivanje BiH, niti je tačno da iza dopisa koji je potpisao Mehmedalija Osmić stoji Sindikat, a pogotovo da stoje zaposleni u UIO BiH, navodi Kemal Čaušević, direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
“Posjedujem rješenje o smjeni Mehmedalije Osmića od prije dvije godine, kao i zaključak Upravnog odbora Sindikata UIO BiH, koji se ograđuje od njegovih pisama i istupa. Znam da sam ja bio njegova meta, ali je to rečeno na način da je kriminalizovano 2.500 zaposlenih u UIO BiH, što nikako ne odgovara istini”, naglašava Čaušević, demantujući tvrdnje da su kriminalne grupe zaposjele Upravu za indirektno oporezivanje BiH.
Čaušević smatra da bi, na osnovu dosadašnjih rezultata UIO BiH, koji su ostvareni u proteklom periodu, trebalo da nastavi da obavlja funkciju direktora.
Kako komentarišete tvrdnje predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH Nikole Špirića da ima informacije da su kriminalne grupe duboko ušle u Upravu za indirektno oporezivanje?
ČAUŠEVIĆ: Žao mi je što je Špirić, naivno vjerujući jednom psihijatrijskom slučaju, izrekao tu ocjenu. Nikakve kriminalne grupe nisu ušle u Upravu za indirektno oporezivanje BiH, niti je tačno da iza dopisa koji je potpisao Mehmedalija Osmić, čovjek koji se liječi kod neuropsihijatra, stoji Sindikat, a pogotovo da stoje zaposleni u UIO BiH. Posjedujem rješenje o smjeni Mehmedalije Osmića od prije dvije godine, kao i zaključak Upravnog odbora Sindikata UIO BiH, koji se ograđuje od Osmićevih pisama i istupa. Znam da sam ja bio njegova meta, ali je to rečeno na način da je kriminalizovano 2.500 zaposlenih u UIO BiH, što nikako ne odgovara istini. To je čovjek koji tri godine nije sazvao sjednicu Skupštine Sindikata, a bio je dužan da to čini jednom godišnje. Nije opravdao ni 400.000 KM prikupljene članarine za tri godine, a u 92 kontrole nije utvrdio nijedne marke dodatne poreske obaveze. To je čovjek koji je revoltiran zbog toga što nije unaprijeđen na mjesto vođe Tima za suzbijanje krijumčarenja, te prigovara prijemu pripravnika 2005. i 2009. godine, a ti mladi ljudi su najbolje što je BiH imala. Tužno je da predsjedavajući Vijeća ministara dopis takvog čovjeka stavi na dnevni red, a ne stavi na dnevni red zvanične dopise UIO.
S obzirom na sve što ste naveli o Mehmedaliji Osmiću, kako je moguće da se taj čovjek i dalje može obraćati javnosti kao rukovodilac Sindikata, ako je, kako kažete, smijenjen prije dvije godine?
ČAUŠEVIĆ: Ne znam. Apelujem na Ministarstvo pravde, koje je izdalo rješenje o radu Sindikata, da izvrši nadzor nad radom Sindikata. Sjednica Skupštine je trebalo da bude održana 2008. godine i da on tada bude razriješen dužnosti, međutim, on i dalje, zajedno s predsjednikom UO Đurazom Prpićem, opstruira sazivanje sjednice Skupštine, jer vjerovatno ne mogu da opravdaju 400.000 KM članarine. Oni nisu nikakvi predstavnici Sindikata, a pogotovo ne radnika. To Osmić radi po nalogu svojih prijeratnih naredbodavaca, ali je očigledno da u tome nije uspio.
I u rukovodstvu Ministarstva finansija i trezora BiH tvrde da BiH godišnje gubi desetine miliona KM zbog neevidentiranja uvoza ili smanjenja prikazane vrijednosti uvezene robe.
ČAUŠEVIĆ: Dnevni prihodi Uprave za indirektno oporezivanje BiH veći su nego što su bili mjesečni prihodi Federalne carinske uprave, dok je zamjenik direktora te uprave bio Fuad Kasumović, koji to sada tvrdi.
On očigledno ima veliko iskustvo u vezi s neevidentiranjem uvoza i smanjenjem prikazane vrijednosti uvezene robe. Nema govora da nečiji uvoz može proći neevidentiran, onda bi to značilo da taj lanac čini granična policija, koja prva dočekuje kamion, UIO BiH, te entitetski MUP-ovi, koji imaju pravo kontrolisanja kamiona prilikom prelaska u unutrašnjost BiH, što uopšte nije tačno. Mi imamo procenat podnošenja PDV prijava 95 posto i po tome smo lideri u svijetu, a takođe, ne osporavajući značaj carinske vrijednosti, njeno pitanje je relativizirano do uvođenja poreza na dodatnu vrijednost. Dakle, ako neko i umanji carinsku vrijednost unutrašnjom prodajom, on će na dodatnu razliku na to umanjenje morati da plati porez na dodatnu vrijednost i na taj način anulirati pokušaj nelegalne zarade. Uglavnom, Fuad Kasumović je jedan isfrustrirani pedesetogodišnjak, koji je studirao skoro dvije decenije, očigledno ljubomoran na moj uspjeh i mislim da se ponaša kao dvorska luda.
Koliko je u proteklom mjesecu UIO BiH prikupila novčanih sredstava i imate li podatke o ostvarenim prihodima za prvih pet mjeseci ove godine?
ČAUŠEVIĆ: UIO BiH je u maju ove godine na jedinstveni račun prikupila 462 miliona KM. S obzirom na to da je u istom mjesecu izvršen povrat od 61 milion KM neto prihoda, iznos je 401 milion KM i veći su za 15 odsto ili za 51 milion KM u odnosu na maj 2009. godine. Što se tiče podataka za prvih pet mjeseci ove godine, korisnicima prihoda sa jedinstvenog računa raspoređeno je milijardu i 820 miliona KM indirektnih poreza, u šta je uključeno i 47 miliona KM posebne putarine za izgradnju puteva. Nisu tačne ni zlonamjerne konstatacije da je sav taj rast u prvih pet mjeseci ostvaren posredstvom uvođenja akcize na gorivo. Mimo akcize na gorivo, koja je uvedena, imamo rast prihoda od 83 miliona KM ili od 7,8 odsto. Dakle, ne radi se samo o pukom povećanju prihoda, nego o najvećem povećanju prihoda od svih poreskih administracija svijeta, te je u periodu od 78 mjeseci, koliko dugo sam direktor, UIO BiH postigla najveće povećanje prihoda od svih 208 administracija svijeta. Nije tome samo razlog uvođenje PDV-a, kako neki zlonamjernici žele da prikažu, niti povećanje stopa akciza. Oni zaboravljaju da smo mi u proteklih šest godina potpisali sporazum o slobodnoj trgovini sa 36 zemalja i da po tom osnovu skoro da više nema nikakve naplate carina, a mojim dolaskom carina je imala osnovni prihod i činila je 99 odsto prihoda bivših carinskih administracija.
S obzirom na to da je predsjedavajući Savjeta ministara tražio saglasnost za izbor Zorana Tegeltije za direktora UIO BiH, da li ste još uvjereni da ćete Vi biti izabrani za direktora te institucije?
ČAUŠEVIĆ: Mislim da do ove situacije uopšte nije trebalo da dođe. Prije tri godine sam, kao najbolji kandidat BiH, pobijedio na konkursu za rad u Međunarodnom monetarnom fondu. Špirić me je tada pozvao i rekao da ne idem, jer sam potreban Bosni i Hercegovini i Upravi, te mi rekao da ću sigurno, kao najbolji kandidat, ponovo biti direktor, što sam mu ja naivno povjerovao. U oktobru 2008. godine, postignut je dogovor između Sulejmana Tihića i Milorada Dodika, a kasnije i Dragana Čovića, da ja treba da nastavim obavljanje funkcije direktora. Nažalost, kada sam dobio podršku, ja i drugi kandidati iz reda bošnjačkog naroda, pokušali su nas poniziti kroz jedan netransparentan proces.
Šta smatrate da je bio razlog takvih promjena?
ČAUŠEVIĆ: Ne znam, ali u svakom slučaju bilo bi dobro da se direktor UIO BiH izabere sa rang-liste uspješnih kandidata, na kojoj se nalazim i ja. Dosadašnji rezultati UIO BiH, koji se ogledaju u zamjeni neefikasnog sistema poreza na promet sa vrlo efikasnim sistemom poreza na dodatnu vrijednost, te povećanjem indirektnih poreza sa 2,8 na 4,7 milijardi KM, govore o našoj uspješnosti, te mislim da bih ja trebalo da nastavim da obavljam funkciju direktora. Poreze od PDV-a i akciza smo povećali sa 2,1 na 4,4 milijarde KM, u velikoj mjeri smo minimizirali sivu ekonomiju i otvorili put konkurenciji na tržištu. Stimulisali smo izvoz, kroz uvođenje PDV-a, a destimulisali smo uvoz kroz obavezu plaćanja PDV-a na granici. Sve je to trebalo da urade bivši čelnici entitetskih poreskih uprava, a zašto to nisu uradili 13 godina veliko je pitanje. I zato, zaista smatram da oni koji su imali piliku da urade nešto, a nisu uradili, nemaju pravo da prigovaraju.
Na koji način se koriste sredstva od posebne tarife na gorivo. Da li su ta sredstva namijenjena za javnu potrošnju i investicije?
ČAUŠEVIĆ: Ta sredstva su bila namijenjena za investicije, ali prema informacijama koje imam, Federacija BiH ta sredstva uopšte nije koristila za izgradnju puteva, nego za pozajmljivanje Penzionom fondu FBiH. U prvih pet mjeseci prikupljeno je 47 miliona KM, a do sada, od stupanja na snagu 1. jula prošle godine, više od 100 miliona KM, ali ne vidimo da su ta sredstva, mada je prošlo godinu dana, uložena u izgradnju niti jednog metra puta.
Koliko su od početka godine službenici UIO BiH podnijeli izvještaja Tužilaštvu BiH protiv lica kojima je oduzeta krijumčarena roba?
ČAUŠEVIĆ: Od početka 2010. godine, ovlašteni službenici UIO BiH podnijeli su 52 izvještaja Tužilaštvu BiH, zbog postojanja osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo. Od toga se 34 izvještaja odnose na postojanje osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo poreske utaje i neplaćanja poreza, tri izvještaja se odnose na postojanje sumnje da je počinjeno krivično djelo carinske prevare, jedan izvještaj se odnosi na počinjeno krivično djelo krijumčarenja, a ostali izvještaji se odnose na zloupotrebu ovlasti u privredi, povredu industrijskog vlasništva i pranje novca.
Imajući u vidu prethodno pomenute navode, da li postoji mogućnost da bi u UIO BiH moglo biti korupcije i da li su u tom pogledu vršene unutrašnje kontrole?
ČAUŠEVIĆ: Apsolutno da postoji, ali odgovorno tvrdim da je ona znatno manja nego kada su bile entitetske carinske administracije. I sama percepcija korupcije od strane građana, što se tiče carinskog i poreskog dijela je znatno smanjena, ali niti jedna institucija nije imuna od toga i mi smo u dosadašnjem radu podnijeli 152 disciplinske prijave protiv ljudi, odnosno carinika, za koje su nam građani sugerisali, a i na bazi naših operativnih saznanja, da su se ponašali na nezakonit način.
Kada su u pitanju carinici, kako je moguće da su oni, s obzirom na njihova primanja, stekli ogromnu imovinu, što pokazuju vile i luksuzni automobili?
ČAUŠEVIĆ: Mislim da je to ključno pitanje za dalji razvoj UIO. Krenuću prvo od sebe, jer sam 1987. godine osnovao privatno preduzeće, a 1990. godine postao direktor u tadašnjoj Jugoslaviji. Živim u luksuznom stanu kojeg sam sagradio prije deset godina, a niti imam vilu niti luksuzni automobil. I meni zaista nije jasno kako neko od mene, koji sam na visokim pozicijama 15 godina, može da zaradi deset puta više. Taj problem smo donekle riješili uvođenjem podnošenja izjave o imovinskom stanju svake kalendarske godine i uočavamo neke negativnosti, ali nema efikasnog načina suprotstavljanja toj pojavi, zato što se radi o državnim službenicima koji imaju zagarantovan posao dok su živi, a svakako da ne samo za carinike, već i za poreske inspektore, treba uvesti obaveznu provjeru imovine od 1996. godine do danas.
To znači da ste Vi kao direktor ove institucije nemoćni, s obzirom na njihov status, bez obzira na nivo odgovornosti njihovog rada?
ČAUŠEVIĆ: Apsolutno tako. Državna služba je apsolutno nemoćna da se tome suprotstavi. Zakon o sistemu indirektnog oporezivanja je predvidio donošenje Zakona o pravima i dužnostima zaposlenih u UIO BiH. Taj zakon sam ponudio prije šest godina kada sam došao na mjesto direktora, koji je bio kompatibilan sa zakonima koji citiraju druge poreske administracije svijeta. Nigdje u bilo kojoj poreskoj administraciji svijeta nema doživotnog posla. U BiH to je jednostavno nerješivo, jer se radi o državnim službenicima, koji to ostaju do kraja života, šta god radili.
Dakle, obično se pristupa suspenzijama?
ČAUŠEVIĆ: Da, i kao što sam rekao, tu mjeru smo primjenjivali 152 puta. Ali, sigurno je da je taj stepen nepravilnosti znatno manji, nego kada su bile bivše federalne carinske uprave. Nedostatak je i taj što se radi o disciplinskim komisijama, koje su u sastavu UIO, pa je tu dosta prisutna i solidarnost članova disciplinske komisije sa onima protiv kojih se provodi postupak. Vjerovatno da su sastavljeni od stručnjaka i pravnika iz vana da bi bile efikasnije. Ali cijenim da postoji potpuna nemoć nad tim problemom. Nezavisne novine
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kemo je lopov !
Čaušević tvrdi;sindikalac Osmić je psihijatrijski slučaj, predsjednik Savjeta Ministara Špirić je naivan, predsjednik UO sindikata UIO Prpić je sa Osmićem,Fuad Kasumović iz Ministarstva finansija i trezora BiH je isfrustrirani pedesetogodišnjak, a Sulejman Tihić, Milorad Dodik i Dragan Čović varalice zbog čijeg obećanja Čaušević nije otišao u MMF jer je trebao BiH. Istovremeno, Čaušević tvrdi za sebe da treba da nastavi i dalje biti direktor UIO, da je najbolji kandidat BiH i da se nalazi na rang listi kadrova BiH.Dalje tvrdi da u UIO nema kriminala i kriminalizovanih grupa. Ja dodajem, Čaušević je rijetka faca koja je u stanju da priča pred kamerama 22 minuta, a da ni jednom ne pogleda u kameru, a time i u oči onih kojima se obraća. Pošto ja ne vjerujem ljudima koji bježe sa očima i za vrijeme čitavog razgovora ti ne pogledajju u oči, ništa od ovih Čauševićevih tvrdnji ne vjerujem, osim da su ga možda Tihić,Dodik i Čović prevarili. Čudno je što Čaušević uz napominjanje koliko je svojih radnika suspendovao, ističe i da je Osmić optužio 2.500 radnika UIO da su kriminalizovani, a kada se pročita Osmićeva izjava to nigdje ne stoji. Konačno, Čaušević ni jednom riječi ne kaže da nema ništa protiv da nadležni istražni organi mogu i trebaju sve ispitati, odnosno da drugi zvanično kažu ono što on za sebe tvrdi. Nije lako niti dobro davati sud na osnovu ovakvih izjava, ali imam utisak da je u UIO Čaušević zaveo određeni oblik terora i straha kod zaposlenih i da će se kada Čaušević ode iz UIO otkriti mnogo više kriminala od onoga što Osmić,Špirić i Kasumović iznose. U protivnom, ako grupe “nepristojno bogatih” savladaju zvaničnike RS, FBiH i BiH, Čaušević će biti još šest godina direktor i bogatiji i od Đukanovića 20. sa liste najbogatijih,a kriminalizovane grupe u UIO na čelu sa Čauševićem će se još više osiliti.