BANJALUKA, Više od 150 000 radnika u Hrvatskoj, državljana BiH, dobilo je otkaze od 1990. do 1995. godine samo zato što su Srbi, podaci su Udruženja radnika i invalida rada izbjeglih iz Hrvatske sa državljanstvom BiH.
Predsjednik ovog udruženja Nikola Puzigaća rekao je Srni da je, u istom periodu, Srbima državnjanima BiH u Hrvtskoj oduzeto oko 36 000 stanarskih prava, dok za više od 30 000 srpskih penzionera penzije nisu isplaćivane deset godina, a invalidima rada koji su dobijali bespravno otkaze nisu isplaćivane razlike plata.
On je izrazio negodovanje zbog činjenice da je Ministarstvo inostranih poslova i evropskih integracija Hrvatske odbilo da organizuje sastanak sa predstavnicima Ministarstva inostranih poslova BiH u vezi sa rješavanjem problema građana BiH koji su bili zaposleni u preduzećima u Hrvatskoj, a otpušteni su s posla od 1991. do 1995. godine.
Puzigaća je rekao da je posebno nezadovoljan postupkom Ministarstva inostranih poslova BiH koje je u dopisu MIP-u Hrvatske predlaže održavanje sastanka samo o pitanju radnih odnosa državljana BiH, ali se u tom dokumentu ne pominju stanarska prava, lična imovina, privatizacija preduzeća u Hrvatskoj.
Ministarstvo inostranih poslova BiH uputilo je 19. marta notu MIP-u Hrvatske u kojoj traži rješavanje problema građana BiH koji su bili zaposleni u preduzećima u Hrvatskoj i otpušteni su s posla u periodu od 1991. do 1995. godine. Ovaj zahtjev upućen je u skladu sa Planom mjera koji je usvojio Savjet ministara BiH na sjednici održanoj 26. februara.
Hrvatski MIP u dopisu od 28. maja obavijestio je MIP BiH da nadležna tijela Hrvatske “ocjenjuju da u ovom trenutku ne postoje razlozi za održavanje ovog sastanka s obzirom na to da je od vremena otpuštanja radnika prošlo više od deset godina”.
Nadležna tijela Hrvatske ocjenjuju i da su u domenu radnih odnosa problemi riješeni od 1991. do 1995. godine, a pravno je mišljenje da bi, ukoliko je postojala sumnja u nezakonitost otkazivanja ugovora o radu, radnici trebalo da svoja prava zaštite u za to propisanom postupku, zaključuje se u dopisu MIP-a Hrvatske.