BEČ, Direktna strana ulaganja u zemlje srednje i istočne Evrope prepolovljena su u prošloj godini, objavio je Bečki institut za međunarodna ekonomska istraživanja (WIIW).
“U pojedinim zemljama još nije dovršen proces privatizacije, što je podržalo rast ulaganja u Albaniju i Crnu Goru, a prigušilo ih u Srbiji”, izjavio je autor studije Gabor Hunja.
Lani su direktna strana ulaganja u regiji srednje i istočne Evrope iznosila 58,5 milijardi evra, spustivši se nadomak nivoa iz 2005. Poređenja radi, u 2008. su dostigla vrijednost od 111,5 milijardi evra.
Institut je procijenio da će se direktna strana ulaganja u ovoj godini povećati za 14 odsto, pri čemu se najizrazitiji rast očekuje u Poljskoj i Rusiji, čije bi privrede trebalo da ostvare visoke stope rasta.
U grupi novih članica EU, Slovačka i Slovenija su prošle godine zabilježile negativan priliv direktnih stranih ulaganja, što znači da je strani kapital vraćen u domicilnu zemlju. Mađarska, Letonija, Litvanija i Češka evidentirale su značajan pad ulaganja, veći od 50 odsto.
Hunja je objasnio da “inostrani sektor igra važnu ulogu i često dominira u brojnim sektorima novih članica EU-a”, značajno doprinosi njihovom BDP-u, pa je na njega snažno uticao pad aktivnosti u toj regiji 2009.
On je dodao da su zemlje jugoistočne Evrope na još nižem stepenu razvoja nego nove članice EU i u većini slučajeva su privukle manje direktnih inostranih ulaganja nego ta grupa, posebno kada su u pitanju izvozno orijentisani sektori, prenose agencije.
U Hrvatskoj je vrijednost stranih ulaganja u 2009. više nego prepolovljena u odnosu na prethodnu godinu i bila je u visini gotovo 1,88 milijardi evra. U 2008. iznosila je 4,19 milijardi evra.
Bečki institut za ovu godinu prognozira dalji pad ulaganja u Hrvatskoj, ističući da se takav trend najvećim dijelom pripisuje presušivanju kredita matičnih kompanija podružnicama u regiji.