BEOGRAD, Pitanje stabilnosti dinara prema evru ne bi trebalo rješavati uvođenjem fiksnog kursa, jer bi to bilo veoma opasno po srpsku ekonomiju, kaže Stojan Stamenković.
Stamenković je istakao da Srbija nije osposobila privredu koja bi dozvolila uvođenje fiksnog kursa bez teških posljedica po privredni rast i inflaciju.
On je podsjetio da su učestali zahtjevi privrednika za predvidivim kursom, koje oni podupiru podacima o gubicima koje imaju kada dinar oslabi, ocjenivši da se u suštini ti zahtjevi svode na traženje fiksnog kursa.
Prema njegovim riječima, izborom fiksnog kursa Srbija bi izgubila nezavisnost monetarne politike, a proces prilagođavanja na spoljne činioce kao što je, recimo, poskupljenje nafte i sirovina, u režimu fiksnog kursa bi se u potpunosti prebacio na realni sektor.
To bi se moglo pokazati pogubnim za ekonomiju čiji sektor razmjenjivih dobara nije razvijen i koji za sada ne može konkurisati na globalizovanom, posebno evropskom tržištu, naveo je Stamenković.
On je ukazao da se u režimu fiksnog kursa devizne rezerve koriste bez ograničenja da bi se očuvao određeni odnos valuta, pa se može desiti da trošak održavanja kursa bude prevelik, odnosno da se iscrpe devizne rezerve.
Jedino u slučaju da rast izvoza omogućava konstantno priticanje deviznih sredstava dovoljnog obima za odbranu kursa, moguće je održati fiksni odnos domaće prema inostranim valutama, precizirao je Stamenković, dodajući da to nije slučaj u Srbiji.
On je naglasio i da je glavni uzrok slabljenja dinara nedovoljna ponuda evra na domaćem tržištu, odnosno smanjen priliv kapitala iz inostranstva, a jedan od unutrašnjih faktora koji utiču na slabljenje domaće valute je i snižavanje referentne kamatne stope. Tanjug