NJUJORK, Juče su na Wall Streetu akcije pale, pri čemu je indeks Standard & Poor's 500 zaronio na najniži nivo u sedam mjeseci, jer se ulagači klone rizičnijih ulaganja zbog širenja dužničke krize u Evropi i sporog oporavka američkog tržišta rada.
Juče je nastavljen pad cijena akcija, nakon što su u petak vodeći indeksi potonuli više od 3 odsto jer je ulagače razočarao podatak da je u maju u SAD-u otvoreno oko 430.000 novih radnih mjesta, dok se očekivalo više od 500.000. “Razočaravajući izvještaj o zaposlenosti bilo je u petak kao udarac u želudac. Potpuno je obeshrabrilo ulagače. Morao bi se prekinuti taj trend pada cijena akcija da bi se ulagači ponovno ohrabrili i vratili na tržište”, kaže Bruce Bittles, strateg u firmi Robert W. Baird & Co.
Analitičari ne očekuju stabilizaciju tržišta dok se ne pokaže kako će evropske zemlje odgovoriti na finansijske probleme jer se ulagači plaše da bi širenje dužničke krize moglo dovesti do finansijske krize slične onoj iz 2008. godine. A smanjenje državne potrošnje u Grčkoj, Portugalu, Španiji, Mađarskoj i brojnim drugim zemljama moglo bi dovesti do usporavanja ionako anemičnog rasta evropske privrede, što bi negativno uticalo i na američko.
Među najvećim su gubitnicama juče bile tehnološke akcije, koje su vrlo osjetljive na ekonomske cikluse. Cijena akcije Research In Motiona potonula je više od 5 odsto jer se ulagači plaše da će proizvođaču BlackBerrya pasti prodaja nakon što je Apple predstavio novu verziju iPhonea. No, pojeftinila je i akcija Applea, za 1,9 odsto.
Pod pritiskom se našao i finansijski sektor. Cijena akcije Goldman Sachsa pala je 2,6 odsto, nakon što je državni advokat zatražio nove podatke u vezi istrage protiv te banke zbog varanja ulagača.
Dow Jones Industrial Average oslabio je 1,16 odsto, na 9.816 bodova, dok je Standard & Poor's 500 potonuo 1,35 odsto, na 1.050 bodova, najniži nivo od novembra prošle godine. Nasdaq Composite pao je 2,04 odsto, na 2.173 boda. Hina