BEOGRAD, Republička agencija za telekomunikacije (RATEL) donijela je odluku o cijeni po kojoj je Telekom Srbija dužan da Telenoru iznajmi infrastrukturu.
RATEL međutim, nije saopštio koliku je cijenu odredio za iznajmljivanje infrastrukture, iako upravo ona bila sporana prilikom prethodnog direktnih pregovora ovih operatora.
Telekomu Srbija i Telenoru, RATEL je dao rok od 30 dana da “urede svoje međusobne odnose i sprovedu odluku”, i takođe naložio da podnose izvještaje svaka tri mjeseca.
Kompanija Telenor, koja već pruža usluge mobilne telefonije u Srbiji, dobila je polovinom februara i licencu za fiksnu telefoniju, čime je ukinut monopol državne kompanije Telekoma Srbije.
Prema uslovima licence koju je Telenor platio milion evra, rok za početak pružanja usluga fiksne telefonije i ADSL intereneta je 12 mjeseci, ali je do sada Telenor bezuspješno pregovarao sa Telekomom Srbija oko iznajmljivanja infrastrukture neophodne za početak pružanja usluga.
Prethodne sedmice, u medijima se spekulisalo i o mogućnosti da Telenor tuži Srbiju za milionsku štetu zbog toga što toj kompaniji nije omogućen pristup telekomunikacionoj infrastrukturi.
RATEL koji je regulatorno tijelo nema pun legitimitet, jer je članovima Upravnog odbora istekao mandat, a pred skupštinom Srbije našao se novi Zakon o elektronskim komunikacijama, koji predviđa komplikovaniju proceduru izbora novih članova Upravnog odbora.
Ministarska telekomunikacija Jasna Matić, rekla je međutim, da RATEL ima punu nadležnost da donese odluku o korišćenju infrastrukture ukoliko operatori ne mogu da se dogovore.
Matić je istakla da će Zakon o elektronskim komunikacijama, koji danas ulazi u skupštinsku proceduru, najverovatnije biti usvojen za dvije do tri nedelje.
“Postoji prelazni rok za donošenje podzakonskih akata koji idu uz zakon i koji traje nekoliko meseci, tako da će ‘problem’ izmedju Telenora i Telekoma biti resen prema postojećem zakonu”, zaključila je Matić. B92/Tanjug