BEOGRAD, Prva i najveća bonitetna kuća na svijetu, međunarodna agencija “Dan i Bredstrit” iz SAD, u junu je zadržala rejting Srbiji koji je svrstava u grupu zemalja sa umjerenim rizikom poslovanja, zbog držanja plata i penzija pod kontrolom.
Analitičari ove agencije ocjenjuju da je pozitivno to što srpske vlasti namjeravaju da budu “fiskalno odgovorne” i ograniče penzije i plate u javnom sektoru od 2010. do 2012 – navodi se u saopštenju bonitetne kuće Rejting, zastupnika “Dan i Bredstrita” za Srbiju.
Kako se ističe, Srbiji predstoji dug put kako bi sustigla neke zemlje u regionu, ali se očekuje da će vlasti pratiti program reformi i da će on donijeti profit kompanijama koje posluju u Srbiji.
Navodi se i da “Dan i Bredstrit” očekuje da Vlada Srbije nastavi sa uređenjem zakona i regulative u oblasti poslovanja, s obzirom da je to i dalje kočnica razvoju poslovnog okruženja.
Hitno su, prema procjeni te agencije za utvrđivanje rejtinga, potrebne reforme potrošnje u zdravstvu, obrazovanju i državnoj upravi, kao i reforme u poreskoj upravi koje bi dovele do povećanja prihoda.
“Dan i Bredstrit” navodi da su vlasti, kada se početkom 2009. globalna kriza proširila na Srbiju, odgovorile obezbjeđenjem eksternog finansiranja od strane Međunarodnog monetarnog fonda, Svjetske banke i EU, kao i programom strukturnog prilagođavanja zasnovanom na ograničenoj potrošnji.
Program se pokazao kao uspješan u održavanju deficita na nešto više od četiri odsto BDP-a, čime je smanjena potreba za eksternim finansiranjem, navodi se u junskom izvještaju “Dan i Bredstrita” .
Analitičari ove agencije podsjećaju da je u 2009. godini srpski BDP smanjen za 2,9 odsto, iako je domaća potražnja smanjena za 7,5 odsto. Oni dodaju da su, međutim, mnoge od mjera uglavnom privremene, kao što su zamrzavanje penzija i plata državnih službenika.
U međuvremenu, Narodna banka Srbije nastavila je sprovođenje razumne monetarne politike koja doprinosi obaranju inflacije, ocenjuje “Dan i Bredstrit”, dodajući da je uticaj banke ipak ograničen zbog preovlađujućih deviznih kredita.
U regionu i dalje najveći rejting ima Slovenija , a za njom slijede Hrvatska i Mađarska, Bugarska, Rumunija i Albanija, Makedonija, Grčka, Srbija, a najniži rejting ima BiH.