BANJALUKA, BIJELJINA, Obilne padavine koje su posljednjih 20 dana zahvatile cijeli region drastično će umanjiti domaće prinose žitarica, a mlinari već najavljuju da će na jesen cijena pšenice skočiti do 20 odsto, a zajedno s njom i cijena brašna i hljeba.
Trenutno su samo na području Semberije pod vodom hiljade hektara poljoprivrednih usjeva, a procjene su da je skoro polovina ukupno zasijanih površina pod vodom.
Milorad Jovanović, direktor Poljoprivrednog dobra “Semberija” u Bijeljini, kazao je da će najviše štete biti na rodu pšenice, soje, kukuruza i povrća.
“Najugroženiji dio je na poljoprivrednim imanjima pored rijeke Save, te u mjestima u kojima su se izlile rječice i lokalni potoci. Za sada je teško procijeniti kolike će štete biti jer je, pored kiše koja je potopila zemljište, duvao i vjetar koji je povio usjeve, ali se nadamo ljepšem vremenu i tada ćemo vidjeti šta je sve uništeno, a šta se može spasiti”, rekao je Jovanović.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i farmera RS, kazao je da je već sada šteta neprocjenjiva i da se oko 50 odsto zasijanih površina nalazi pod vodom.
“Kukuruz je do sada trebalo da bude do koljena, a zbog kiše je tek izrastao i ne može napredovati. Pšenica je trebalo sada da cvate, a još nije ni počela jer nema sunca uopšte. Ako se nešto od žitarica i uspije izvući, neće biti upotrebljivo ni za stočnu hranu”, kazao je Usorac.
Ovako velike količine padavina i hladnije vrijeme, kazao je Dragan Mandić, šef Zavoda za strna žita u Poljoprivrednom institutu RS, neuobičajene za ovo doba godine, najviše su uticale na ječam, a djelimično i na kukuruz i pšenicu.
“U ovoj fazi kada žita formiraju zrno i prinos, na onim površinama gdje biljke još nisu polegle, može se i očekivati dobro stanje. Negativne posljedice mogu biti smanjenje kvaliteta. Pored toga, velike količine padavina ispiraju hranjive materije iz korijena, što može dosta umanjiti prinos”, istakao je Mandić.
Zoran Kos, predsjednik Udruženja mlinara RS, kaže da je u planovima za buduće poslovanje mlinara širom RS već ukalkulisana viša cijena pšenice za 10 do 20 odsto, jer i nepovoljne vremenske prilike i berzanska kretanja govore da će cijena pšenice porasti.
“Zasijano je manje površina, zbog velikih kiša prinosi su već sasvim sigurno smanjeni, a i kvalitet roda isto zbog vremena neće biti kao prethodnih godina, tako da sve ukazuje da će cijene pšenice porasti”, kaže Kos.
On naglašava da iako je tržište RS malo i ne zavisi od domaće pšenice, situacija u zemljama regiona zbog kiša i vremenskih uslova nije ništa bolja, tako da svi strahuju od viših cijena.
“Svakako je da će ukoliko cijena pšenice poraste, porašće i cijene hljeba i svih prerađevina od pšenice”, naglašava Kos.
Dragovan Petrović, sekretar Udruženja pokreta potrošača RS, kaže da se sporadično gledano loši prinosi mogu odraziti na cijene, ali poručuje da je o tome još rano govoriti.
“Cijenu reguliše dosta veći i širi prostor tako da malo toga zavisi od nas, pa čak i od situacija u zemljama bivše Jugoslavije”, kazao je Petrović. Nezavisne novine