BANJALUKA, Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Radivoje Bratić rekao je da su spremna sredstva za isplatu poljoprivrednicima za regresiranu pšenicu iz prošlogodišnje sjetve od sedam feninga po kilogramu.
Tokom rasprave o informaciji o primjeni Akcionog plana za sprovođenje mjera za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize na privredu RS, Bratić je poslanicima u Narodnoj skupštini RS rekao da će od ukupnog broja podnesenih zahtjeva koji se odnosio na 41 000 tona regresirane pšenice, sredstva biti isplaćena za oko 20 000 tona.
Bratić je istakao da će na taj način oko 1,5 milion KM ostati na raspolaganju za pomoć poljoprivrednim proizvođačima za neke druge namjene.
Poslanik SNSD-a Uroš Gostić smatra da je Vlada RS na vrijeme izradila ovaj plan i uspješno realizovala veći broj mjera.
Poslanik SNSD-a Goran Lončarević rekao je da većina mjera iz Akcionog plana Vlade realizovana ili je njihovo provođenje u toku, dok za one nerealizivane postoji konkretno obrazloženje.
Poslanik PDP-a Đuro Stanojević ocijenio je da su mjere Vlade uopštene i deklatrativne, te da se ne provode u praksi.
Stanojević je rekao da je umjesto otkupa domaće pšenice, uvezena ona iz inostranstva, da je umjesto najavljenog pojeftinjenja, prošle godine poskupjela struja i nafta, a cijena hljeba ostala ista, te da nema ni najavljenog zapošljavanja.
Poslanik DNS-a Spomenka Stevanović podržava sve mjere koje Vlada preduzima u pravcu reforme javne uprave, smanjenja i ograničavanja plata budžetskih potrošača, te nabavke i korištenja službenih automobila.
Stevanovićeva smatra da ove mjere ne treba da se primjenjuju samo u vrijeme ekonomske krize, već da postanu pravilo ponašanja.
Poslanik SDS-a Mladen Kršić ocijenio je da bi realizovanjem mjera Vlade trebao biti povećan broj zaposlenih, privredni razvoj, izvoz, te ostvaren veći BDP, što kako je naveo nije slučaj.
“Broj nezaposlenih i penzionera u stalnom je porastu u RS, a novac od prodaje Telekoma RS je neracionalno potrošen”, tvrdi Kršić.
Poslanik SDP-a BiH Mehmed Kopić smatra da bi Vlada RS trebalo da utvrdi donji prag ekonomske održivosti poljoprivrednog gazdinstva u RS.