BEOGRAD, Dva mjeseca poslije ostavke guvernera centralne banke Radovana Jelašića, u Skupštinu Srbije stigao je prijedlog izmjena Zakona o Narodnoj banci Srbije.
Autor izmjena zakona je Narodna banka, a predviđa se, između ostalog, da guvernera ubuduće bira parlament na prijedlog predsjednika države.
Izvršni odbor, pored preuzimanja nadležnosti Monetranog odbora da utvrđuje i spovodi monetarnu i deviznu politiku, imaće obavezu da donosi propise iz oblasti kontrolne i nadzorne funkcije i odlučuje o davanju i oduzimanju dozvola za rad.
Novim propisima trebalo bi da bude ojačana uloga Savjeta guvernera u nadzoru rada Narodne banke. Prema riječima predsjednice Skupštine o tekstu zakonskog prijedloga usaglasili su se, kako je objasnila, kompetentni subjekti i MMF-a i naše vlade.
Izmjene koje se nude su već poznate javnosti, pa zašto je onda toliko vremena trebalo da zakon dođe do Skupštine, pita zamjenik šefa poslanika DSS Rade Obradović, koji je i član parlamentarnog Odbora za finansije.
„Guverner je podneo ostavku pre dva i po meseca. Dva i po meseca se čeka na izmene zakona, dva i po meseca se čeka da se vidi da li će se i kako birati guverner. Čuli smo i pre mesec ili dva da je predsednik Vlade predložio guvernera iako predsednik Vlade za to nema nikakve ingerencije“, kaže Obradović.
„Mi kao poslanici još nismo dobili taj predlog zakona, NBS još nema guvernera, a iz dana u dan vidimo kako se kurs menja i iz vlade čujemo kako je za to odgovorna Narodna banka. Pa ako je odgovorna Narodna banka zašto ne uradimo sve da Narodna banka dobije sve institucije koje treba da ima da bi mogla da radi svoj posao“, dodaje on.
Za profesora Ekonomskog fakulteta u Beogradu Pavla Petrovića to što je premijer predložio kandidata za guvernera je opravdan potez, jer su se time, kako kaže, preduprjedile licitacije s imenima i politikom Centralne banke.
Petrović, međutim, kritično gleda na određene izmjene zakona, poput one koje definišu ulogu Monetarnog savjeta. Smatra da je trebalo iskoristiti rješenja koja postoje u drugim evropskim zemljama.
„Mislim da je propuštena prilika da se donese standardno i provereno rešenje koje je prihvaćeno u svetu gde bi postojao nezavisni Monetarni savet koga bi birala Skupština i gde bi guverner bio prvi među jednakima. To bi onda obezbedilo stvarnu nezavisnost Centralne banke jer bi nju štitio ne samo guverner već i ovo telo birano od strane Skupštine, gde bi dobar deo članova bio van Centralne banke“, kaže Petrović.
Prema ovom zakonskom prijedlogu guvernera predlaže predsjednik Republike. Dejana Šoškića je poslije Jelašićeve ostavke kao kandidata najavio premijer Mirko Cvetković. Profesor Petrović očekuje se da će, nakon što zakon bude usvojen u Skupštini, Šoškić biti kandidat predsjednika Borisa Tadića, o kojem će se potom izjašnjavati poslanici. Da bi vanredna sjednica bila zakazana potrebno je da dnevni red predloži Vlada ili najmanje 84 narodna poslanika. B92