BANJALUKA, Ministarstvo unutrašnjih poslova /MUP/ Republike Srpske /RS/ ispunilo je sve obaveze za izdavanje biometrijskih putnih isprava kako bi se u BiH ovaj proces odvijao nesmetano, izjavila je danas načelnica Uprave za pravne i kadrovske poslove MUP-a Indira Rogić.
Ona je rekla novinarima nakon izavanja prvog iz nove generacije biometrijskih pasoša da se ova putna isprava po formi i sadržini ne razlikuje od dosadašnjih, već da ima veći stepen zaštite podataka upisanih u čip.
Rogićeva je navela da su ostale iste cijena i procedure za izdavanje pasoša iz ove nove serije, kao i prilikom izdavanja dosadašnjih pasoša.
Pasoš nove serije dobila je Gordana Kovačević i to je ujedno i 200 000-ti zahtjev za izdavanje biometrijske putne isprave.
Rok za izdavanje biometrijskih pasoša je mjesec dana od dana podnošenja zahtjeva, košta 40 KM, a ta putna isprava može biti izdata po istoj cijeni po hitnom postupku za rok od 48 časova u slučaju smrtnog slučaja, teške bolesti i slično.
Biometrijski pasoš može biti izdat po hitnom postupku i bez navođenja razloga za izdavanje, ali je njegova cijena u tom slučaju 200 KM.
Direktor Agencije za identifikacione dokumente /IDDEEA/ Siniša Macan rekao je za “Nezavisne novine” da BiH od danas počinje sa unosom biometrijskihpodataka druge generacije na biometrijske pasoše.
Prema Macanovim riječima, na nove biometrijske pasoše BiH unosi se i biometrijski podatak otiska prsta nosioca te putne isprave.
Do sada su biometrijski pasoši sadržavali samo prvu stranicu pasoša sa fotografijom nosioca na čipu, koji su se digitalno potpisivali. Ovlaštena osoba za provjere identiteta nosioca pasoša bi na nekom graničnom prelazu u prisustvu nosioca pasoša provjeravala da li ono što stoji na čipu odgovara podacima na prvoj stranici pasoša i fotografiji, odnosno da li odgovara vizuelnom identitetu nosioca.
“Prva generacija” biometrijskih pasoša rađena je u skladu sa standardima Međunarodne organizacije za civilni vazdušni saobraćaj (ICAO), dok je “druga generacija” u skladu sa evropskom direktivom iz 2009. godine, u kojoj je predviđeno da sve zemlje EU do 2012. godine uvedu drugu generaciju biometrijskih podataka.
“Novi način unošenja podataka druge generacije neće ništa promijeniti građanima prilikom predaje zahtjeva i izdavanja pasoša. Rokovi ostaju isti i sve procedure takođe. Stari biometrijski pasoši sa starim načinom unošenja podataka će i dalje da važe”, rekao je Macan.