BEOGRAD, Kandidat za guvernera Dejan Šoškić izjavio da se u domaćoj javnosti prenaglašava pad dinara prema evru jer se radi o svega nekoliko procenata i da ne očekuje dramatičnije trošenje deviznih rezervi Narodne banke Srbije, iako je ona od početka godine prodala skoro milijardu evra da bi održala stabilnost dinara.
“Ponuda dinara je nešto što se da kontrolisati i mi smo poslednjih godina imali priliku da vidimo da je kombinacija intervencija NBS-a iz deviznih rezervi i restriktivnih mera monetarne politike dovela do stabilizacije dinara”, rekao je Šoškić.
Kontrolisana ponuda dinara na tržištu dovodi, prema riječima Šoškića, do veće nelikvidnosti sistema, do pritiska na rast kamatnih stopa i to na kraju ima cijenu u manjem bruto domaćem proizvodu, pa se ne smije zaboraviti da u odbrani stabilnosti kursa nema “besplatnog ručka”.
Šoškić ističe da monetarne vlasti ne mogu dozvoliti drastičniju depresijaciju dinara jer bi to stvorilo problem građanima i privredi koji su zaduženi u evrima i naglasio da država mora intenzivno tražiti rješenje koje može nastati zbog smanjenja platežne moći građana i privrede.
“Time se moraju organizovano baviti i NBS i Vlada i predstavnici dužnika i predstavnici banaka, tražiti odgovarajuća rešenja koja će taj problem umanjiti”, rekao je Šoškić.
Odgovarajući na pitanje zašto je protekle dvije nedelje dinar bio u neprekidnom padu prema evru, Šoškić je rekao da je osnovni razlog slaba konkurentnost srpske privrede, odnosno njena nedovoljna sposobnost da obezbijedi veći priliv deviza.
“Kratkoročni uzroci su možda bile špekulacije na deviznom tržištu, a tu je i pojačana tražnja za evrima zbog toga što mnoga domaća preduzeća treba da vraćaju kredite uzete u inostranstvu. Drugim rečima, u kombinaciji svega toga treba tražiti razloge i najtačnije jeste da je prosto došlo do jačanja ponude dinara u odnosu na evro”, objasnio je on.
“Govorimo o par procenata promene kursa dinara, što svakako nije do te mere dramatično”, naglasio je Šoškić. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ma nije dramatično, daleko od toga. Naravno, biće dramatično ako uskoro ne prodate svoje dinare u Švajcarce, pa se kasnije budete gorko kajali što ste još jednom povjerovali našim guvernerima.